Misja Francja: Strażacy wrócili do Polski
Misja Francja dobiegła końca. W niedzielę po południu kolumna samochodów Państwowej Straży Pożarnej powróciła do kraju. W Zgorzelcu odbyło się powitanie strażaków i rozformowanie grupy ratowniczej. Zastępy powróciły do macierzystych jednostek.
W niedzielę (21.08) około godziny 13. grupa ratownicza PSP – GFFFV Poland – powróciła do kraju z misji na terytorium Francji. Powitanie grupy odbyło się w przygranicznym Zgorzelcu. Strażaków powitali m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki oraz komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym. Obecni byli również szefowie dolnośląskiej i zachodniopomorskiej PSP, nadbrygadierzy Marek Kamiński i Jarosław Tomczyk.
Spotkanie rozpoczęło się złożeniem meldunku wiceszefowi MSWiA przez dowódcę modułu bryg. Grzegorza Borowca. Następnie głos zabierali Bartosz Grodecki i Andrzej Bartkowiak. W swoich wystąpieniach m.in. dziękowali za wysoki profesjonalizm w trakcie realizowanych działań.
Na zakończenie nastąpiło oficjalne rozformowanie grupy ratowniczej. Zastępy dolnośląskiego moduły wróciły do macierzystych jednostek. Natomiast moduł zachodniopomorski wyruszył do swojego województwa. Wczesnym wieczorem strażaków powitał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
#MisjaFrancja – Podsumowanie
W walce z pożarami lasów na południowym zachodzie Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej. W skład grupy ratowniczej GFFFV Poland weszli strażacy z: Komendy Głównej PSP (dowództwo modułu), województwa dolnośląskiego (moduł GFFFV Wrocław ), województwa zachodniopomorskiego (GFFFV). Skład uzupełnili strażacy z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego oraz śląskiego, realizujący – jak informuje KG PSP – zadania komponentu dowódczego.
Polska misja ratownicza do Francji wyruszyła w zeszły czwartek (11.08) i dotarła w rejon Hostens w sobotę (13.08) wieczorem. Jeszcze tego samego dnia nasze zastępy gaśnicze zostały wprowadzone do działań.
Zadania modułu GFFFV Poland opierały się głównie na dogaszaniu aktywnych pożarów podpowierzchniowych (torfowiska), budowania wydajnych systemów zaopatrzenia wodnego zarówno na potrzeby własne jak i innych modułów/sił lokalnych, prowadzenie wycinki nadpalonych/spalonych drzew oraz interwencyjnym działaniu w przypadku pojawienia się pożarów na powierzchni. Ze względu na trudnodostępny teren znaczna część zadań realizowana była bez bezpośredniego użycia pojazdów. Ratownicy docierali pieszo do trudnodostępnych miejsc i realizowali zadania przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego. W sumie moduł GFFFV Poland realizował działania na 11 strefach roboczych – relacjonuje KG PSP.
Każdego dnia, do wyznaczonych sektorów kierowano 30 samochodów pożarniczych i 120 osób. Pozostali członkowie grupy realizowali zadania sztabowe i logistyczne. Polscy strażacy realizowali działania gaśnicze do środy (17.08). Do Polski wyruszyli w piątkowy (19.08) poranek. Jak wylicza Komenda Główna PSP, była to 37. zagraniczna misja ratownicza PSP w 30-letniej historii tej formacji.
Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz, KP PSP Tarnowskie Góry, GFFFV Poland