#MisjaFrancja dobiega końca

„Misja Francja dobiega końca! Po wielkim wyzwaniu ratowniczym, moduł GFFFV wraca do kraju” – ogłosił wczoraj szef Państwowej Straży Pożarnej. Dziś nad ranem polscy strażacy wyruszyli w drogę powrotną do kraju. Przed nimi ponad 1,7 tys. kilometrów drogi.

W zeszły czwartek (11.08) Polska odpowiedziała na, zgłoszone przez Francję, zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą w postaci modułów gaśniczych GFFFV. Wszystko za sprawą bardzo dużego pożaru lasu na południowym zachodzie Francji w okolicach Bordeaux. Wówczas obejmował on już powierzchnię niemal 7 tys. hektarów. Polska skierowała do Francji moduł GFFFV Poland, w którego skład weszły dwa moduły GFFFV Szczecin i GFFFV Wrocław, a także funkcjonariusze z Komendy Głównej PSP i KP PSP w Ciechanowie. Jeszcze w czwartek, kolumna 49 pojazdów wyruszyła z Legnicy do Francji. Dowódcą modułu został bryg. Grzegorz Borowiec, pełniący na co dzień służbę w Komendzie Głównej PSP.

Polscy strażacy dotarli w rejon miejscowości Hostens (departament Gironde) w sobotę późnym popołudniem. Tam powstała baza polskiej misji. Po odprawie z władzami francuskimi oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej, ok. godziny 22. polscy strażacy włączyli się do działań gaśniczych. Do wyznaczonych sektorów skierowano 15 zastępów. Działania zakończono ok. godziny 3.

W kolejnych dniach misji strażacy zajmowali się dogaszaniem ognisk pożaru w wyznaczonych strefach. W działaniach wykorzystywano pojazdy pożarnicze oraz sprzęt podręczny. Organizowano także zaopatrzenie wodne dla francuskich pojazdów pożarniczych. Polscy strażacy zabezpieczali również okoliczne miejscowości, które z uwagi na wysokie zagrożenie ewakuowano. Swoje domy musiało opuścić ok. 10 tys. osób zamieszkujących okolice Hostens. Jeszcze w weekend nad regionem wystąpiły opady deszczu. Sytuacja ustabilizowała się na tyle, że ewakuowana ludność mogła wrócić do swoich domów. W poniedziałek (15.08) działania zakończyły samoloty gaśnicze ze Szwecji, Włoch i Grecji.

Pierwotnie zakładano, że misja polskich strażaków potrwa do niedzieli (21.08). Dzięki poprawie sytuacji pożarowej, polskie moduły zakończyły działania gaśnicze w środę (17.08). Tego dnia polskich strażaków odwiedziła Laurence Boone, francuska sekretarz stanu ds. Europy. Podczas spotkania przekazała ratownikom podziękowania za zaangażowanie w walkę z pożarem. Obozowisko grupy GFFFV Poland oraz bazę operacji polskiego modułu, odwiedził również Jan Emeryk Rościszewski, ambasador RP w Republice Francuskiej oraz Księstwie Monako. Wczoraj strażacy przez cały dzień kompletowali i osuszali sprzęt wykorzystywany w działaniach. Zwinięto również obozowisko polskiej grupy ratowniczej.

Dziś nad ranem kolumna wyruszyła w drogę powrotną do Polski.

Przed nimi ponad 1700 kilometrów drogi. Polscy strażacy przez cały czas trwania misji spotykali się z wieloma wyrazami sympatii ze strony przedstawicieli miejscowych władz, a przede wszystkim lokalnych społeczności. Również w drodze powrotnej mieszkańcy na różne sposoby pozdrawiają polskich strażaków i dziękują za okazaną pomoc. Powrotu polskiej misji do kraju powinniśmy spodziewać się w sobotni wieczór lub niedzielne przedpołudnie.

Fotografia nagłówkowa: kpt. Piotr Zwarycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »