Burzowy weekend. 2,5 tys. interwencji strażaków

W miniony weekend strażacy wyjeżdżali 2,5 tys. razy do usuwania skutków przechodzącego nad Polską frontu burzowego. Najwięcej pracy mieli w południowo-zachodnich regionach kraju. Poniedziałek również był pracowitym dniem.

2,5 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków przechodzącego nad krajem frontu burzowego podjęli w dniach 19-21 sierpnia br. polscy strażacy. Najwięcej, bo 480 interwencji, odnotowali strażacy z województwa dolnośląskiego. W ciągu minionego weekendu sporo pracy mieli też strażacy z pozostałych województw południowo-zachodniej Polski: śląskiego (415), opolskiego (367), a także małopolskiego (225) – wynika z informacji podanych przez Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP.

Działania były związane głównie z usuwaniem wiatrołomów, zabezpieczaniem budynków uszkodzonych przez silny wiatr. Strażacy wypompowali również wodę z zalanych obiektów i rozlewisk. W niedzielę, po intensywnych opadach deszczu doszło do zalania tunelu pod „zakopianką” w Poroninie. Na Podhalu woda wystąpiła z koryt lokalnych rzek powodując tzw. powodzie błyskawiczne. Tak było np. w miejscowościach Ciche i Ratułów koło Czarnego Dunajca. Podobne zjawisko zanotowano w miejscowości Dominice koło Leszna w województwie wielkopolskim.

Poniedziałek (22.08) był kolejnym pracowitym dniem dla strażaków.

1314 kolejnych interwencji pogodowych odnotowali strażacy po przejściu frontu burzowego, od poniedziałku do godz. 6.00 rano dziś. Najwięcej zdarzeń zgłoszono w woj.: śląskim 418, opolskim 313 i wielkopolskim 163 – przekazała dziś przed południem Państwowa Straż Pożarna.

Wezwania najczęściej dotyczą zalanych obiektów i połamanych drzew. Nie brakuje również uszkodzonych budynków i innych konstrukcji stwarzających zagrożenie. Według prognoz IMGW w najbliższych dniach pogoda nadal będzie sprzyjała występowaniu groźnych zjawisk, takich jak gwałtowne burze, a także gradobicia.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: Państwowa Straż Pożarna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »