MSWiA pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie rekompensat dla strażaków OSP
MSWiA opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi OSP. Jest to efekt nowelizacji ustawy o OSP. Nowe rozporządzenie miałoby obowiązywać już od 8 września br.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej. Jak wyjaśnia resort potrzeba wprowadzenia nowego rozporządzenia wynika z wejścia w życie zmian w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, wprowadzonych ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku. Zgodnie z tą ustawą aktualne rozporządzenie (z dnia dnia 1 lutego 2022 r.) obowiązuje maksymalnie do 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy nowelizującej, czyli dokładnie do 8 września br.
Przedmiotowa zmiana w ustawie precyzuje okoliczności zdarzenia, za które strażakowi ratownikowi OSP przysługuje rekompensata pieniężna, ograniczając je do uczestniczenia w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu – zaewidencjonowanych w Systemie Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej.
– przypomina MSWiA w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Dotychczasowy tryb przyznawania tych świadczeń pozostaje bez zmian. Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest proponowany wzór wniosku o ustalenie prawa do rekompensaty/wyrównania. Tylko nieznacznie różni się on w swojej treści od obecnego wzoru.
MSWiA chce, aby nowe rozporządzenie zaczęło obowiązywać od 8 września 2024 roku, co jest niezbędne dla zachowania ciągłości prawnej przepisów regulujących zasady i tryb przyznawania rekompensaty lub wyrównania.
Zgodnie z przepisami ustawy o ochotniczych strażach pożarnych przedmiotowe świadczenie naliczane jest za czas niezdolności do pracy, za który strażak OSP nie zachował prawa do wynagrodzenia, nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów. Rekompensata przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy w wysokości 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenie ustala i wypłaca właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej na wniosek strażaka OSP, składany za pośrednictwem komendanta powiatowego (miejskiego) PSP.
Aktualnie projekt jest na etapie uzgodnień. Został również skierowany do konsultacji z Zarządem Głównym Związku OSP RP, a także do zaopiniowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Te, zważywszy na materię rozporządzenia i terminy, nie powinny potrwać długo.
Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: Komenda Powiatowa PSP w powiecie Warszawskim Zachodnim