Rusza kampania #SzczepimySię z OSP. Do rozdziału 40 mln. złotych
Ochotnicza Straż Pożarna włącza się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 w Polsce – ogłosił przed dwoma tygodniami rząd zapowiadając akcję #SzczepimySię z OSP. Jednostki, które zdecydują się włączyć w organizację szczepień mogą liczyć na nagrody pieniężne. Ich łączna pula wynosi 40 milionów złotych.
Według aktualnych danych Ministerstwa Zdrowia, na dzień dzisiejszy mamy w Polsce nieco ponad 18 mln. osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19. W opinii ekspertów to wciąż za mało, aby nasze społeczeństwo uzyskało tzw. odporność populacyjną. Spada również dynamika szczepień. Nic dziwnego więc, że rząd wszelkimi możliwymi sposobami chce dotrzeć ze szczepionkami do wszystkich. Popularyzatorami szczepień przeciw Covid-19 są już nie tylko wybitne osobistości świata medycyny czy celebryci. Strona rządowa może liczyć też na pomoc duchownych, a nawet kół gospodyń wiejskich. Za sprawą akcji #SzczepimySię z OSP do tego grona dołączają również członkowie ochotniczych straży pożarnych. 27 lipca KG PSP zorganizowała wideokonferencję z przedstawicielami komend wojewódzkich, na której omówiono zasady i organizację programu. W kolejnych dniach podobne spotkania informacyjne dla druhów odbyły się w komendach powiatowych i miejskich w całej Polsce.
Sam program #SzczepimySię z OSP składa się z trzech części. Pierwszą jest Premia na Start gdzie za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką jednostka OSP otrzyma 3 tys. zł. Drugi etap to Premia za Szczepienia OSP, w którym jednostki otrzymają 20 lub 40 zł za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby. Wysokość kwoty uzależniona będzie od wieku osoby zaszczepionej. Ostatnim elementem jest ogólnopolski konkurs OSP na Medal #SzczepimySię. W ramach rywalizacji wyłonionych zostanie 300 najlepszych OSP według liczby zrealizowanych szczepień. Najlepsza jednostka otrzyma 1 mln złotych.
Akcja skierowana jest do jednostek, które podejmą się realizacji co najmniej jednej z form wsparcia programu szczepień.
Druhowie mogą udzielić wsparcia w dowozie zainteresowanych do punktu szczepień, jak również w transporcie personelu medycznego do miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej zaszczepieniem się. Ostatnią formą wsparcia jest organizacja punktu szczepień w swojej remizie. Ochotnicze straże pożarne zainteresowane wsparciem programu szczepień i udziałem w akcji muszą mieć zawartą umowę z punktem szczepień, z którym będą współpracować w ramach akcji #SzczepimySię z OSP. Co ważne: Po zaszczepieniu 50 osób pierwszą dawką jednostka OSP będzie miała 14 dni na podpisanie umowy z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. W niej znajdą się szczegółowe warunki i terminy przekazywania środków w ramach programu.
Weryfikacja szczepień i przyznawanie punktów będą opierały się na podstawie e-kart szczepień, w których powinien znaleźć się kod jednostki OSP z SWD-PSP. Konkurs potrwa do końca października br. Zaś jego wyniki mamy poznać w połowie listopada.
Szczegółowe informacje na temat akcji dostępne są TUTAJ.