#MisjaGrecja2021: Polscy strażacy już działają

We wtorek wieczorem polski moduł GFFFV dotarł na wyspę Eubea w Grecji. Po rozłożeniu bazy i nocnym odpoczynku, od wczorajszego poranka biorą udział w gaszeniu pożarów na tej wyspie.

W poniedziałkowy (9.08) wieczór strażacy z polskiego  modułu GFFFV wjechali w końcu na terytorium Grecji. Po nocnym postoju w Serres, na północy kraju, następnego dnia ruszyli w dalszą drogę. Sytuacja pożarowa w Grecji jest niezwykle dynamiczna. Stąd też ostateczne decyzje o tym, gdzie zostaną skierowani Polacy zapadły dopiero w poniedziałek. Decyzją Greków nasi strażacy zostali skierowani na wyspę Eubea – drugą co do wielkości greckich wysp. Tam też notowano największą liczbę pożarów.

Polacy na wyspę dotarli we wtorek po południu. Ostatni etap podróży odbyli przeprawą promową. Niedługo później zameldowali się w mieście Istieas. Tam znajduje się lokalne centrum operacji gaśniczej. Jeszcze tego samego dnia grupa naszych oficerów udała się na rozpoznanie miejsc, w których potencjalnie będą działały polskie zespoły. Pozostali zajęli się znalezieniem odpowiedniej lokalizacji dla założenia bazy operacyjnej. Obóz powstał w Neos Pirgos w północno-zachodniej części wyspy, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Budowa bazy trwała około dwóch godzin.

Środa (11.08) była pierwszym dniem działań polskich strażaków w Grecji.

O poranku zapadły decyzje o skierowaniu pierwszych plutonów do działań gaśniczych. Po odprawach wyznaczone plutony udały się w rejony działań. Strażacy z modułu dolnośląskiego prowadzili działania w okolicach miejscowości Ellinika. Z kolei moduł wielkopolski udał się w rejon Gouves.

W m. Gouves tj. obszarze działania plutonów GFFFV z woj. wielkopolskiego, polscy strażacy otrzymali zadanie polegające na wygaszeniu oraz dokładnym sprawdzeniu sektora  powyżej tej miejscowości, na wzgórzu o długości około 1,5 km – przekazuje w komunikacie Państwowa Straż Pożarna.

Dodatkowym zajęciem strażaków było oczyszczenie dróg leśnych z powalonych drzew. Ponadto dwa nasze zastępy z samochodami GCBA przekazano do dyspozycji lokalnej straży pożarnej. Po południu zastępy zostały skierowane do pożaru całkowitego drzewostanu. Polacy w tym rejonie współpracowali z grecką ochroną przeciwpożarową.

W m. Ellinika tj. obszarze działania plutonów GFFFV z woj. dolnośląskiego akcję prowadzono na wzgórzach przy miejscowości. Główne zadania polegały na likwidacji zarzewi ognia oraz pożarów rozniecanych przez wiatr, w tym lokalnie pożarów całkowitych drzewostanu.

Dolnośląscy strażacy współdziałali tutaj ze strażakami greckimi, jak również ukraińskimi. W działaniach gaśniczych oprócz linii wężowych niezwykle pomocny jest sprzęt podręczny. Ponadto jeden zastęp strażaków z samochodem GBA pozostaje w dyspozycji lokalnych władz i w stałej gotowości do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta.

W środę w bazie operacyjnej z polskimi strażakami spotkał się ambasador RP w Grecji Artur Lompart, a także attache obrony płk Jan Kurdziałek.

W czwartek (drugi dzień) od samego rana Polacy prowadzili działania w czterech lokalizacjach w płn.-wsch. części wyspy Eubea. Jak informuje KG PSP – działania prowadzone były bez podmian, a uczestniczył w nich cały potencjał polskiej grupy, podzielony na cztery pododdziały. Akcję zakończono około godziny 20.

Fotorelacja: kpt. Piotr Zwarycz / Zespół Prasowy KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »