Nowa siedziba JRG 1 w Koszalinie oddana do użytku

W Koszalinie, w minioną sobotę, obchodzono Wojewódzki Dzień Strażaka. Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było oficjalne otwarcie nowej strażnicy JRG nr 1. W uroczystości udział wzięli m.in. sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker i komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Na ten dzień strażacy z JRG 1 w Koszalinie czekali ponad 10 lat. Pomysł budowy nowej strażnicy dla tej jednostki zrodził się jeszcze w 2009 roku. W kolejnym roku opracowano pierwsze plany budowy nowej JRG. Na rozpoczęcie prac trzeba było jednak zaczekać do 2018 roku. Ostatnie prace związane z wyposażeniem obiektu i przenosinami ze starej, zabytkowej strażnicy przy ulicy Kazimierza Wielkiego 7 zakończono w maju. Nowa siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 jest zlokalizowana u zbiegu ul. Juliana Fałata i Al. Monte Cassino, w ścisłym centrum miasta.

Nowa strażnica to 2040 m² powierzchni użytkowej. W przelotowej hali garażowej znajduje się dwanaście stanowisk dla samochodów pożarniczych i sprzętu. Jest tam również stanowisko myjni i warsztatów, magazyny, pracownia nurkowa oraz wieża do suszenia odcinków. Strażacy mają do dyspozycji pokoje wypoczynkowe, a także siłownię, wspinalnię, bieżnię z torem przeszkód i wielofunkcyjne boisko sportowe. Koszt budowy nowej siedziby JRG nr 1 w Koszalinie to blisko 24 mln zł, z czego większość (14,7 mln zł) to środki pochodzące z Programu Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020.

Obchody były również okazją do wręczenia awansów i odznaczeń. Z okazji Dnia Strażaka Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił Krzyżem Zasługi 2 funkcjonariuszy i 23 osoby Medalem Za Długoletnią Służbę. Ponadto Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” 41 osób. Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 40 oficerów, 17 aspirantów oraz 21 podoficerów i szeregowych. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak dokonał uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski 20 funkcjonariuszy PSP.

W trakcie uroczystości dokonano oficjalnego przekazania dwóch samochodów pożarniczych dla koszalińskich JRG: średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego i średniego samochodu specjalnego ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. 11 jednostek OSP otrzymało promesy na dofinansowanie zakupu pojazdów ratowniczo-gaśniczych.

Fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »