Odbyła się gala finałowa ORLEN dla strażaków

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się wczoraj gala podsumowująca tegoroczną edycję programu Orlen dla strażaków. Organizatorem programu jest Fundacja ORLEN. Uczestniczyli niej m.in. premier Mateusz Morawiecki i komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Już po raz dwudziesty Fundacja ORLEN zorganizowała program grantowy skierowany do polskich straży pożarnych. W tegorocznej, jubileuszowej edycji, do rozdania była kwota 2 mln. złotych. Wpłynęły 802 aplikacje od jednostek PSP i OSP. Komisja konkursowa rozdzieliła tą pulę pomiędzy 267 jednostek. Granty trafiły do 11 komend PSP i 256 ochotniczych straży pożarnych. W poniedziałek (27.09) w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję programu. Z całego kraju przybyły na nią delegacje nagrodzonych jednostek. Gośćmi uroczystej gali, obok prezesa Orlenu Daniela Obajtka, byli: premier Mateusz Morawiecki i komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

W okolicznościowym wystąpieniu, premier Mateusz Morawiecki odniósł się do roli ochotniczych straży pożarnych w lokalnych społecznościach.

Ochotnicza straż pożarna to nie skansen, to żywa tkanka społeczności lokalnych. Druhny i druhowie to elita lokalnych społeczności – podkreślił prezes Rady Ministrów. – To wspaniali reprezentanci, którzy nie tylko godnie reprezentują tradycję ponad 100-letnią, ale to także ci, którzy dzisiaj budują lokalną tkankę, spoistość, całość, jedność, integralność w ramach gmin, wsi, sołectwa, powiatu – dodał premier Morawiecki.

Przypomniał również o trwających pracach nad projektem ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która dosyć kompleksowo będzie regulowała funkcjonowanie tych stowarzyszeń. Ma wprowadzić również dodatki do emerytur dla strażaków-ochotników, czy też umożliwić wykup ulg, np. w komunikacji zbiorowej.

Do przygotowywanej ustawy odniósł się również komendant główny PSP. Przypomniał m.in., że ów projekt powstał w roku trzydziestolecia uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Szef polskich strażaków podziękował również funkcjonariuszom PSP i druhom OSP za codzienną służbę i współpracę. Na koniec podziękował prezesowi PKN ORLEN, za dwudziestoletnie wsparcie polskich straży pożarnych. W dalszej części uroczystej gali, przedstawiciele wyróżnionych jednostek odebrali symboliczne czeki.

Program ORLEN dla Strażaków realizowany jest od 20 lat.

W tym czasie wsparcie uzyskało ponad 1900 jednostek PSP i OSP z całej Polski. Pozyskane granty mogą być wykorzystane na zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego, albo na zakup osobistego ekwipunku strażaków.

Fotografia nagłówkowa: bryg. Karol Kierzkowski, KW PSP Warszawa

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

ORLEN dla Strażaków 2021 rozstrzygnięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »