Olsztyn. Ciężarówka staranowała samochody i autobus. Poszkodowanych 26 osób

26 osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia ciężarowej wywrotki z kilkoma autami i autobusem miejskim w Olsztynie. Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek tuż przed godziną 19. W kilkugodzinnej, trudnej akcji wzięło udział blisko 50 strażaków zawodowych i ochotników z Olsztyna i okolic.

Olsztyn. W poniedziałek (27.05) tuż przed godziną 19. na ulicy Bałtyckiej w Olsztynie doszło do bardzo poważnego wypadku drogowego z udziałem kilku pojazdów. Poruszająca się w kierunku centrum miasta wywrotka uderzyła w cztery auta osobowego stojące przed sygnalizacją świetlną, a następnie staranowała autobus miejski, wiatę przystankową i spadła ze skarpy. Jak się później okazało kierowca ciężarówki stracił panowanie nad pojazdem. Kilkukrotnie zjechał na jezdnię w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, niszcząc przy tym elementy drogowej infrastruktury.

Ze względu na rozmiary zdarzenia zadysponowano na miejsce 13 zastępów z jednostek KM PSP Olsztyn i okolicznych OSP. Skierowano tam również zespoły ratownictwa medycznego oraz zespoły policyjne.

Strażacy gdy dojechali na miejsce zdarzenia, natychmiast przystąpili do udzielania pomocy poszkodowanym. Wykonali segregację poszkodowanych i udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym. Równolegle zabezpieczyli miejsce zdarzenia pod względem pożarowym.

– relacjonuje mł. bryg. Grzegorz Różański, rzecznik prasowy KW PSP w Olsztynie.

Jak ustalono poszkodowanych w wypadku zostało 26 osób, w tym 16 osób podróżujących autobusem miejskim odjeżdżającym z przystanku. Pozostali poszkodowani to osoby podróżujące staranowanymi osobówkami. Zespoły ratownictwa medycznego przewiozły do szpitala 14 osób. 5 osób doznały poważniejszych obrażeń, ale nie zagrażają one ich życiu czy zdrowiu.

Szybko okazało się, że do wypadku przyczynił się najprawdopodobniej stan, w jakim znajdował się 42-letni kierowca ciężarowego MAN-a wywrotki. Policyjna kontrola trzeźwości wskazała ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Mundurowi zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu policjanci przeprowadzili z nim odpowiednie czynności. 42-latek usłyszał już zarzuty dotyczące sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Olsztyński sąd aresztował go na 3 miesiące.

Za sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, w przypadku, kiedy sprawca działa nieumyślnie – 5 lat. Ostateczna kwalifikacja czynu zostanie przyjęta po zakończeniu śledztwa

– przypomina olsztyńska policja.

W trwającej kilka godzin akcji ratowniczej uczestniczyło ogółem 48 strażaków-ratowników PSP i OSP. W kulminacyjnej fazie kierowanie działaniem objął komendant miejski PSP w Olsztynie bryg. Łukasz Jasiński.

Foto: mł. bryg. Grzegorz Różański (KW PSP Olsztyn), st. kpt. Kamil Kulas (KM PSP Olsztyn), KMP Olsztyn


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »