Pierwsi zastępcy komendantów wojewódzkich-koordynatorzy ds. OSP powołani

Szesnastu funkcjonariuszy PSP odebrało dziś akty powierzenia obowiązków zastępcy komendanta wojewódzkiego-koordynatora ds. współpracy PSP z jednostkami OSP. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbyło się dziś w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceszef MSWiA nadzorujący ochronę przeciwpożarową Maciej Wąsik i komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wręczyli akty powierzenia obowiązków zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP-koordynatora ds. współpracy Państwowej Straży Pożarnej z ochotniczymi strażami pożarnymi.

W spotkaniu uczestniczyli również pozostali zastępcy szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, Paweł Szefernaker i Bartosz Grodecki, a także zastępcy komendanta głównego PSP nadbrygadierzy Krzysztof Hejduk i Arkadiusz Przybyła oraz komendanci wojewódzcy PSP.

Za współpracę z ochotniczymi strażami pożarnymi w poszczególnych województwach odpowiadać będą:

 1. mł. bryg. Michał PIĘTA – KW PSP we Wrocławiu
 2. st. bryg. Marek RUSOŃ  – KW PSP w Toruniu
 3. st. bryg. Mirosław BURY – KW PSP w Lublinie
 4. bryg. Maciej IWKO – KW PSP w Gorzowie Wlkp.
 5. st. bryg. Paweł MALINOWSKI – KW PSP w Łodzi
 6. st. bryg. Mariusz ŁACIAK – KW PSP w Krakowie
 7. st. bryg. Tomasz CYBUL – KW PSP w Warszawie
 8. bryg. Dariusz GIEROŃ – KW PSP w Opolu
 9. st. bryg. Janusz JABŁOŃSKI – KW PSP w Rzeszowie
 10. st. bryg. Paweł Piotr OSTROWSKI – KW PSP w Białymstoku
 11. bryg. Wojciech BERENT – KW PSP w Gdańsku
 12. st. bryg. Rafał ŚWIERCZEK – KW PSP w Katowicach
 13. st. bryg. Sławomir KARWAT – KW PSP w Kielcach
 14. st. bryg. Tomasz OSTROWSKI – KW PSP w Olsztynie
 15. bryg. Tomasz GRELAK – KW PSP w Poznaniu
 16. st. bryg. Marek POPŁAWSKI – KW PSP w Szczecinie.

Powołanie zastępców komendantów wojewódzkich PSP jest realizacją przepisów zawartych w obowiązującej od 1 stycznia 2022 roku ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.

Wśród zadań powierzonych koordynatorom wspomina się dbałość o właściwe relacje między Państwową Strażą Pożarną a ochotniczymi strażami pożarnymi oraz dbałość o rozwój OSP. Od nowopołowanych komendantów będzie też, w dużej mierze zależało, do których jednostek OSP trafią samochody i sprzęt kupowany i przekazywany do ochotniczych straży po żarnych.

Panowie komendanci, podejmujecie się wielkiego wyzwania, dlatego, że całemu kierownictwu MSWiA i KG PSP zależy, żeby te relacje były na najwyższym poziomie! – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, szef PSP.

Dodał również, że:

Zależy mi na tym, żebyście byli wszędzie tam, gdzie będziecie potrzebni. Dlatego, macie być w stałym kontakcie z druhami.

W Polsce funkcjonuje grubo ponad 16 tys. jednostek ochotniczych straży pożarnych, które zrzeszają ponad 700 tys. członków. Spośród nich ok. 230 tys. posiada uprawnienia do uczestnictwa w działaniach i akcjach ratowniczych.

Fotografia nagłówkowa: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »