Podkarpackie. CPR przejmuje numer 998

W poniedziałek ruszył proces przełączania numeru alarmowego 998 ze stanowisk kierowania PSP na Podkarpaciu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Jest to trzecie województwo w kraju. Zmiany wynikają z obowiązującej ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

Podkarpacie dołącza do województw, w których zgłoszenia alarmowe na numer 998 odbierane są przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego. Proces rozpoczął się w lutym br. Pilotaż przeprowadzono w województwach: podlaskim i lubelskim. Województwo podkarpackie będzie trzecim w kraju. W związku z tym wczoraj w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona temu tematowi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie inspektor Zbigniew Sowa.

Przejęcie obsługi numeru ma służyć przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym. Dotychczasowe doświadczenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego, ale także Policji i Straży Pożarnej pokazują, że spora część zgłoszeń to zgłoszenia niezasadne – powiedziała Ewa Leniart.

Jak przypomniała Ewa Leniart, tylko w zeszłym roku rzeszowskie CPR obsłużyło ponad 840 tys. zgłoszeń, z czego ponad 532 tys. (tj. ok. 60%) to były zgłoszenia niezasadne.

Ta operacja w znacznym stopniu ułatwi prace strażaków. Do komend będą spływały tylko realne zgłoszenia, na które w szybkim czasie odpowiemy. Przekazanie i konsolidacje numeru rozpoczęliśmy już wczoraj (poniedziałek 12.04 – przyp. red.). Numer rzeszowski został już przekazany pod obsługę CPR, w kolejnych dniach ten proces zafunkcjonuje w przypadku pozostałych powiatów z regionu – mówił podczas konferencji szef podkarpackich strażaków, nadbrygadier Andrzej Babiec.

We wtorek numer 998 przełączono ze stanowisk kierowania w KM PSP Krosno, KP PSP Ustrzyki Dolne, KP PSP Brzozów, KP PSP Jasło. Dziś podobny proces zaplanowano w KP PSP Lesko, KP PSP Sanok, KP PSP Dębica i KM PSP Tarnobrzeg. W kolejnych dniach będą to: KP PSP Nisko, KP PSP Stalowa Wola, KM PSP Przemyśl, KP PSP Jarosław, KP PSP Lubaczów, KP PSP Przeworsk, KP PSP Kolbuszowa i KP PSP Leżajsk. Cała operacja zakończy się w poniedziałek, gdy numer 998 zostanie przełączony z KP PSP Łańcut, KP PSP Mielec, KP PSP Ropczyce i KP PSP Strzyżów.

W kolejnych miesiącach proces będzie kontynuowany w kolejnych województwach. Koncentracja numerów alarmowych w podległych wojewodom centrach powiadamiania ratunkowego wynika z przepisów ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Od 2018 centra obsługują już połączenia z numeru alarmowego Policji (997). Kolejnym etapem, będzie przełączenie numeru alarmowego ratownictwa medycznego.

Fotografia nagłówkowa: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »