Duży pożar lasu w Nadleśnictwie Włodawa. Ogień strawił ponad 33 ha powierzchni

W niedzielę bialscy strażacy zostali zadysponowani do pożaru lasu, jaki wybuchł w rejonie miejscowości Matiaszówka, na terenie Nadleśnictwa Włodawa (woj. lubelskie). Ogień strawił ponad 33 ha powierzchni. W kulminacyjnym momencie w akcji uczestniczyło ponad 20 zastępów PSP i OSP.

Informacja o pożarze lasu w rejonie Matiaszówki do strażaków z Białej Podlaskiej wpłynęła 11 kwietnia o godzinie 13:26. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki PSP z Małaszewicz i Białej Podlaskiej oraz okolicznych jednostek OSP. Strażaków wspierali leśnicy z miejscowego Leśnictwa i Nadleśnictwa Włodawa. Warunki atmosferyczne, szczególnie silne porywy wiatru, sprzyjały szybkiemu rozwojowi pożaru. Wedle obliczeń leśników, momentami zajmował on 1 ha powierzchni lasu w czasie ok. 10 sekund.

Z Radawca pod Lublinem wystartował gaśniczy Dromader Lasów Państwowych, który dokonał kilku zrzutów wody. Jako, że miejsce pożaru zlokalizowane jest tuż przy granicy z powiatem włodawskim, do pomocy zadysponowany został wóz GCBM 18/18 JELCZ z JRG Włodawa oraz 2 zastępy ratowniczo-gaśnicze z OSP Hanna. Na bazie samochodu SDiŁ Iveco z KM PSP Biała Podlaska uruchomiono sztab akcji. W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało siedem zastępów PSP i 19 zastępów OSP.

Fotorelacja: KM PSP Biała Podlaska

Dzięki wysiłkom służb, pożar udało się opanować około 18:35. Strażacy kontynuowali dogaszanie zarzewi ognia. Po zapadnięciu zmroku akcję gaśniczą zawieszono, miejsce dozorowało stale siedem zastępów strażackich. W poniedziałek dogaszanie kontynuowano. Jak ustalono ogień strawił ponad 33 ha powierzchni leśnej, w większości upraw i młodników oraz częściowo starszych drzewostanów znajdujących się na obszarze Leśnictwa Matiaszówka, położonego na styku powiatów bialskiego i włodawskiego. Dla porównania, pożary zarejestrowane we wszystkich nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji przez cały miniony rok objęły swoim zasięgiem powierzchnię ponad 116 ha.

Policja prowadzi postępowanie zmierzające do ustalenia okoliczności i przyczyn powstania pożaru. Pierwsze ustalenia wskazują na podpalenie.

Foto: Adam Kościuczyk, Iwona Król (mapka zasięgu pożaru) Nadleśnictwo Włodawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »