Stołeczni strażacy ćwiczyli na wieżowcu SKYSAWA

Warszawscy strażacy przećwiczyli podawanie wody na dużą wysokość. W ćwiczeniach użyty został nowatorski system umożliwiający podanie wody na wysokość ponad 200 metrów. Areną niedzielnych ćwiczeń był budowany wieżowiec SKYSAWA przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie.

Warszawscy strażacy, jako jedyni w Polsce, posiadają nowatorski system umożliwiający podawanie wody na duże wysokości. Jest to jedno z najnowocześniejszych w Europie urządzeń do prowadzenia działań gaśniczych na budynkach wysokościowych (nawet powyżej 200 metrów). W niedzielę (4.07) przeprowadzili ćwiczenia mające na celu przetestowanie urządzenia. Na miejsce ćwiczeń wybrano będący w budowie budynek wysokościowy SKYSAWA. Zakładany cel, czyli dostarczenie wody na 37 piętro wieżowca, tj. wysokość 140 metrów udało się zrealizować w stosunkowo krótkim czasie. Linię gaśniczą na najwyższą kondygnację wprowadzono z wykorzystaniem dźwigu budowlanego. Tam przejęli ją strażacy, którzy następnie podali prąd wody.

Na terenie Warszawy znajduje się około 220 budynków wysokich do 55 metrów wysokości oraz około 60 budynków wysokościowych powyżej 55 metrów – mówi rzecznik prasowy mazowieckiej PSP, bryg. Karol Kierzkowski.

W ostatnich latach doszło do kilku pożarów na budowanych obiektach wysokościowych, gdzie płomieniami objęte były najwyższe kondygnacje. Można w tym miejscu przypomnieć np. pożar Q22 w 2016 albo The Warsaw Hub w 2019 roku.

Do tej pory budowanie stanowisk gaśniczych na wysokości było niezwykle trudne technicznie i zajmowało w warunkach pożaru około trzy godziny – wspomina bryg. Karol Kierzkowski.

Ratownicy musieli chociażby rozstawiać co kilka pięter zbiorniki wodne, z których woda tłoczona była na wyższe kondygnacje.

Bazując na własnych doświadczeniach z pożarami wieżowców, warszawscy strażacy podjęli prace nad założeniami nowatorskiego systemu gaśniczego. Głównym elementem systemu jest pompa o ciśnieniu roboczym 40-60 bar. Umożliwia ona podanie wody na wysokość ponad 200 metrów, z wydajnością 220 litrów na minutę. Całości dopełniają odpowiednio mocne węże pożarnicze i łączniki, a także niezbędny sprzęt alpinistyczny do prac wysokościowych. Wszystko przewożone jest na przyczepie transportowej.

Dzięki nowemu rozwiązaniu strażacy będą mogli dotrzeć do źródeł pożaru w czasie poniżej 25 minut od rozpoczęcia akcji gaśniczej.

Zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski, Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »