Nowa siedziba KP PSP w Rykach oficjalnie otwarta

Państwowa Straż Pożarna w Rykach (woj. lubelskie) ma nową siedzibę. Strażacy do nowego obiektu wprowadzili się już w kwietniu, ale oficjalne otwarcie strażnicy odbyło się dopiero teraz. Jej budowa pochłonęła blisko 16 mln. złotych.

W obecności wicewojewody lubelskiego, Bolesława Gzika, lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Grzegorza Alinowskiego, przedstawicieli Sejmu oraz władz samorządowych odbyła się wczoraj (28.06) uroczystość z okazji otwarcia nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Rykach. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku lubelskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP. Następnie  wprowadzono sztandar komendy, podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy. Uczestników powitał komendant powiatowy PSP w Rykach, st. bryg. Krzysztof Morawski.

Uroczysty apel był okazją so wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych funkcjonariuszom PSP z terenu województwa. Punktem kulminacyjnym spotkania było jednak otwarcie i poświęcenie nowego budynku komendy. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz komendanci PSP.

Nowa siedziba powstała w dwa lata

Budowa nowego obiektu dla ryckiej straży pożarnej rozpoczęła się pod koniec 2018 roku, a zakończyła na przełomie 2020 i 21 roku. Budynek, zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi w PSP standardami, wraz z infrastrukturą towarzyszącą powstał na działce o powierzchni ponad 1 ha. Działkę zlokalizowaną przy ulicy Lubelskiej, na obrzeżach miasta, przekazała w 2016 roku Gmina Ryki. Powierzchnia budynku to blisko 1,7 tys. metrów kwadratowych. Na nowy obiekt składa się hala garażowa, a także dwukondygnacyjna część z pomieszczeniami biurowymi i socjalnymi.

Hala garażowa składa się z pięciu przelotowych stanowisk dla pojazdów. W tej części znajduje się również stanowisko warsztatowe, myjnia samochodowa oraz magazyny sprzętu i środków. Pomieszczenia jednostki ratowniczo-gaśniczej i stanowiska kierowania zlokalizowane są w części biurowo-socjalnej budynku na parterze. Strażacy mają więc do dyspozycji komfortowe pokoje wypoczynkowe, kuchnię z jadalnią, a także siłownię. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w razie alarmu strażacy nie zjeżdżają po ześlizgu. Pietro zajmują pokoje biurowe komendy powiatowej i sale szkoleniowe. W budynku przewidziano również moduł „brudny-czysty strażak”, szczególnie istotny w profilaktyce nowotworowej strażaków. Strażacy mogą w reszcie korzystać z własnych obiektów sportowych. Do ich dyspozycji jest wspinalnia z dobiegiem, wielofunkcyjne boisko i ścianka wspinaczkowa.

Ryccy strażacy rozpoczęli służbę w nowych koszarach 23 kwietnia. Tydzień później, odbyła się uroczystość wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Z powodu sytuacji epidemicznej, oficjalne otwarcie nowej komendy PSP trzeba było odłożyć w czasie. Dzięki tej inwestycji poprawił się niewątpliwie komfort służby i pracy funkcjonariuszy i pracowników. Wcześniejsza lokalizacja, w samym centrum Ryk była już zbyt ciasna. Strażacy zawodowi dzielili część pomieszczeń z miejscową OSP. Problemem był też trudny, często zastawiony samochodami wyjazd na główną ulicę miasta. Koszt budowy nowej siedziby Komendy wyniósł blisko 16 mln. złotych. Inwestycję sfinansowano z budżetu państwa, ze środków programu modernizacji służb mundurowych oraz rezerwy celowej.

Fotografia nagłówkowa: KP PSP Ryki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »