PSP: Polscy strażacy gotowi pomóc Czechom

Trwa formowanie kompanii Państwowej Straży Pożarnej, która będzie oczekiwała na wyjazd do Czech poszkodowanych przez wczorajsze nawałnice. Punkt koncentracji sił i środków wyznaczono na bazie JRG 1 PSP w Katowicach.

W Katowicach na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 trwa formowanie Kompanii PSP. Formacja będzie oczekiwała na wyjazd do Czech, dotkniętych wczorajszą nawałnicą. W skład kompanii, złożonej z pięciu plutonów, wejdzie 59 funkcjonariuszy śląskiej PSP i 16 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, specjalistycznych oraz zaplecza sztabowego i logistycznego.

Na tą chwilę decyzje o wyjeździe naszych strażaków jeszcze nie zapadły.

Jak tylko (Kompania – przyp. red.) otrzyma sygnał do działań – wyruszy nieść pomoc Czechom – zapewnia Komenda Główna PSP.

Wczoraj wieczorem, przez terytorium Czech przeszła potężna nawałnica. Najtrudniejsza sytuacja występuje na Południowych Morach przy granicy ze Słowacją. Przez ten region przeszło tornado i burze z gradem. Skutkiem nawałnicy są przede wszystkim setki uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, drzewa powalone na szlaki komunikacyjne, a także zniszczone samochody.  Tam odnotowano co najmniej 3 ofiary śmiertelne. Od kilkudziesięciu do kilkuset osób zostało rannych, jednak pełen bilans nie jest jeszcze znany. Lokalne służby kraju południowomorawskiego są wspierane przez strażaków z innych regionów Republiki Czeskiej. Dotarła również pomoc ze Słowacji i Austrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »