Ćwiczenia taktyczne „Rzeszów HCP 2021”

Podkarpaccy strażacy usuwają skutki powodzi… to na szczęście ćwiczenia. Od wczoraj, na terenie powiatu rzeszowskiego trwają ćwiczenia taktyczne Rzeszów HCP 2021.

Siedemdziesięciu pięciu strażaków z ponad trzydziestu zastępów podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej bierze udział w ćwiczeniach taktycznych Rzeszów HCP 2021. Manewry od środy (23.06) prowadzone są na terenie powiatu rzeszowskiego. W ćwiczenia zaangażowane są siły i środki kompanii specjalnej COO „RZESZÓW 1”, plutonu logistycznego COO „RZESZÓW” oraz modułu HCP Rzeszów. Strażacy doskonalą współdziałanie pododdziałów Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG podczas organizacji i prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego oraz likwidacji skutków powodzi.

Scenariusz ćwiczeń zakłada wystąpienie nagłego przyboru wody spowodowanego gwałtownymi opadami deszczu i zerwanie wału przeciwpowodziowego na jednej z dużych rzek. Skutkiem tego było całkowite zatopienie dwóch miejscowości. Ulewny deszcz doprowadził także do zalania ośrodka wypoczynkowego, zatopienia części autostrady A4. Woda zalała i uszkodziła ponadto część instalacji lokalnej oczyszczalni ścieków.

Strażacy uczestniczący w manewrach mają za zadanie ograniczanie i usuwanie skutków powodzi w wielu miejscach na terenie powiatu rzeszowskiego. Epizody przygotowane przez organizatorów ćwiczeń odpowiadają zagrożeniom, z którymi mogą zmierzyć się strażacy i mieszkańcy danego regionu – informuje podkarpacka PSP.

W ramach manewrów sprawdzane i ćwiczone jest m.in. alarmowanie i dysponowanie podkarpackiego modułu pomp wysokiej wydajności HCP Rzeszów. Moduł ten wchodzi w skład Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Ćwiczenia pozwoliły na praktyczne sprawdzenie zasad delegowania strażaków PSP do pełnienia służby poza granicami państwa w ramach tego modułu. W tym celu uruchomiono punkt graniczny, na którym strażacy przechodzili typową odprawę celną i paszportową. Ponadto sprawdzono w czasie rzeczywistym możliwości organizacji i budowy bazy operacji modułu poza granicami kraju.

Z uwagi na charakter ćwiczeń uczestniczą w nich także funkcjonariusze podkarpackiej Policji, Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Organizatorami manewrów są funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie jak też Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Fotografia nagłówkowa: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »