Zima zaatakowała. Ponad 600 interwencji strażaków

Ponad 600 interwencji związanych z opadami śniegu zanotowała w niedzielę Państwowa Straż Pożarna. Większość dotyczyła usuwania złamanych pod naporem śniegu drzew i konarów. W najbliższych dniach opady śniegu z nami zostaną.

W niedzielę 11 grudnia strażacy interweniowali 1462 razy, w tym przy 619 zdarzeniach dotyczących usuwania skutków opadów śniegu. Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. małopolskim 193, lubelskim 154 oraz podkarpackim 150 – przekazał za pośrednictwem platformy Twitter rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, bryg. Karol Kierzkowski.

Najwięcej zdarzeń dotyczyło usuwania z traktów komunikacyjnych złamanych pod naporem ciężkiego śniegu drzew i konarów. Strażacy pomagali również kierowcom w pokonaniu oblodzonych i zaśnieżonych dróg. Doszło do licznych kolizji i wypadków drogowych.

Naporu śniegu nie wytrzymywały także linie energetyczne. Zerwane linie, a nawet złamane słupy spowodowały przerwy w dostawach prądu do dziesiątek tysięcy odbiorców w różnych regionach Polski, głównie na wschodzie. Usuwaniem awarii zajmują się służby energetyczne. Strażacy, co najmniej kilkukrotnie, byli proszeni o pomoc w tymczasowym zasilaniu urządzeń do podtrzymywania życia u osób przebywających w swoich domach.

Wedle aktualnych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opady śniegu pozostaną z nami jeszcze w najbliższych dniach, choć mają być słabsze niż w niedzielę i poniedziałek. Noce mroźne, temperatura może sięgać nawet -17°C. W weekend spodziewane są wzrost temperatury, który będzie skutkował topnieniem śniegu, a także opady deszczu lub deszczu ze śniegiem powodujące gołoledź.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: Facebook/OSP KSRG Sosnowica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »