Tragiczny wypadek w Kuźnicy Żelichowskiej. Ciężarówka zmiażdżyła osobówkę

7 grudnia 2022 r. o godz. 17:57 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie otrzymał zgłoszenie, w ramach dysponowania z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zderzeniu samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym na drodze wojewódzkiej nr 123 w Kuźnicy Żelichowskiej. Z informacji przekazanej przez zgłaszającego wynikało, że w zdarzeniu udział brały 2 osoby.

Do zdarzenia zadysponowano jednostki ochrony przeciwpożarowej z JRG Trzcianka, OSP Kuźnica Żelichowska oraz OSP Krzyż Wlkp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano uszkodzony budynek gospodarczy, w którym znajdowały się oba pojazdy.

W wyniku przekazywanych z miejsca zdarzenia informacji przez kierującego działaniem ratowniczym, dyżurny operacyjny powiatu zadysponował na miejsce kolejne zastępy, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „POZNAŃ-7” z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 w Poznaniu.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz próbie dotarcia do kierującego znajdującego się w pojeździe przygniecionego przez samochód ciężarowy. Niestety przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon przygniecionego mężczyzny.

W trakcie działań na miejsce przybyli oficer operacyjny oraz Komendant Powiatowy PSP w Czarnkowie, Prokurator, przedstawiciel Nadzoru Budowlanego oraz Policja.

Po zakończeniu działań dochodzeniowych przez przybyłe na miejsce służby przystąpiono do wydobycia z gruzów zawalonego budynku obu pojazdów. Ze względu na znaczny tonaż ciągnika siodłowego i przewożonego ładunku zadanie to zostało zrealizowane przy użyciu ciężkiego pojazdu ratownictwa technicznego z ramieniem ratowniczym, wyciągarkami i ciężkim żurawiem hydraulicznym typu „rotator” oraz specjalistycznego dźwigu o nośności 40 ton.

W działaniach trwających ponad 10 godzin brało udział 12 zastępów PSP i OSP w sile 39 strażaków.

Opracowanie: mł. kpt. Damian Majewski
Zdjęcia: JRG Trzcianka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »