Płock: Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen obchodzi 60-lecie

Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen – jedna z największych zakładowych straży pożarnych w Polsce obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia działalności. W czwartek odbyła się jubileuszowa uroczystość. W jej trakcie nagrody odebrało blisko 80 pracowników ZSP.

Mija 60 lat działalności Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN – jednej z największych zakładowych straży pożarnych w Polsce. W czwartek (22.06) odbyła się jubileuszowa uroczystość, w której udział wzięli m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Miała ona miejsce w Domu Technika Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. w Płocku.

Uroczystość była okazją do uhonorowania pracowników orlenowskiej straży pożarnej. Podczas jubileuszowej uroczystości blisko 80 pracowników ZSP PKN ORLEN odebrało medale za długoletnią służbę, Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, a także listy gratulacyjne prezesa Zarządu ORLEN S.A. Daniela Obajtka.

Jubileusz to również wspomnienia. Historia Zakładowej Straży Pożarnej swymi początkami sięga 1963 roku. W ówczesnych Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych zatrudniono wtedy pierwszych funkcjonariuszy jednostki Korpusu Technicznego Pożarnictwa. W kilka miesięcy urosła ona do stanu osobowego 53 funkcjonariuszy. W tamtym czasie mieli oni do dyspozycji bardzo skromne wyposażenie, m.in.: bosaki, drabiny, łomy. Pierwszym samochodem strażaków był STAR typu GM-8, który do Płocka wypożyczono z Rafinerii w Czechowicach. Co ciekawe, strażacy pracowali wówczas jedynie na ośmiogodzinnej zmianie dziennej.

Dziś jest to jedna z największych zakładowych straży pożarnych w Polsce. Jej załoga liczy 166 osób, przy czym 146 osób to strażacy działu ratowniczo-gaśniczego. Oprócz zwalczania pożarów jednostka specjalizuje się też w ratownictwie chemicznym, wysokościowym i wodno-nurkowym. Strażacy mają do dyspozycji nowoczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze i specjalistyczne dwie łodzie ratownicze oraz sprzęt specjalistyczny, w tym działka wodno-pianowe o wydajności od kilku do kilkudziesięciu tys. litrów na minutę. ZSP ORLEN S.A. jest jednym z filarów działającego od 2000 roku Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych (SPOT). Na jej bazie funkcjonuje Krajowe Centrum SPOT. Z kolei w 2001 roku ZSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Fotografia nagłówkowa: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »