Nowy wóz dla OSP Frydrychowice odebrany

W piątkowe popołudnie druhowie z Frydrychowic w powiecie wadowickim powitali swój nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód kosztował około 1 mln złotych. Zabudowę na podwoziu Renault D16 wykonała firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne.

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej we Frydrychowicach koło Wadowic w województwie małopolskim odebrali w piątek nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W godzinach popołudniowych przy strażnicy odbyła się wielka feta z okazji powitania nowego wozu. Oprócz strażaków i mieszkańców, w powitaniu wzięli też udział przedstawiciele władz i sponsorów samochodu.

Nowy pojazd to średni wóz ratowniczo-gaśniczy GBA 3/28. Został on wykonany na uterenowionym podwoziu Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Samochód posiada jednomodułową kabinę dla sześcioosobowej załogi, a także silnik wysokoprężny o mocy 280 koni mechanicznych.

Konstrukcję zabudowy nadwozia wykonano z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. W zabudowie umieszczono siedem skrytek sprzętowych. Skrytki boczne zamykane są aluminiowymi żaluzjami, zaś skrytka tylna odchylaną do góry klapą. Osobliwego uroku pojazdowi dodaje oklejenie elementami z taśmy odblaskowej.

Na stałe wyposażenie pojazdu składają się przede wszystkim kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów i 300 litrów na środek pianotwórczy. Renówkę wyposażono też w autopompę dwuzakresową o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Ponadto zamontowano w nim pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min, a także elektryczne zwijadło szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą wodno-pianową. Ciekawostką jest zamontowana z tyłu pojazdu elektryczna wyciągarka linowa o uciągu 9979 kg.

Koszt samochodu wyniósł nieco ponad 1 mln złotych. Zakup był możliwy dzięki funduszom zgromadzonym przez strażaków z Frydrychowic, a także dotacjom z MSWiA i WFOŚiGW. Dołożyły się również samorządy: gminy Wieprz, powiatu wadowickiego i województwa małopolskiego. Renault zastąpił w podziale jednostki wyprodukowanego w 1998 roku midlinera. Samochód ten został sprzedany do jednostki OSP z Woronina w województwie opolskim.

Fotografia nagłówkowa: Jacek Krawczyk Search and Rescue Photo


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »