Nowa SCANIA w nowosolskiej PSP

W dniu 29 listopada br. Komenda Powiatowa PSP w Nowej Soli wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 5/36 SCANIA P370 XT.

Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy SCANIA o mocy 370 KMz napędem 4×4 i kabiną dla 6 ratowników został zabudowany przez „PS Szczęśniak Sp. z o.o. z Bielska Białej”. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwór czego o pojemności 500 litrów, autopompę dwuzakresową „Godiva”, działko wodno – pianowe, instalację zraszaczową, wyciągarkę i maszt oświetleniowy. Samochód ponadto jest uzbrojony m.in. w zestaw poduszek wysokociśnieniowych i niskociśnieniowych, zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, zestaw podpór ratowniczych, 6 kpl. aparatów ochrony dróg oddechowych, detektor wielogazowy oraz detektory chloru i amoniaku.

Łączna wartość przedsięwzięcia wyniosła 1 384 488,00zł. Zadanie to zostało zrealizowane przy dofinansowaniu ze środków:

  1. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze,
  2. Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie,
  3. Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim,
  4. Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim,
  5. Powiatu Nowosolskiego,
  6. Gminy Nowa Sól – Miasto,
  7. Gminy Otyń,
  8. Gminy Kolsko.

Parametry techniczne i użytkowe pojazdu oraz jego nowoczesne wyposażenie przyczynią się do zwiększenia naszej  mobilności, a przez to skrócą czas do natychmiastowego podjęcia działań ratowniczych i wpłyną na ich efektywność, przez co wzrośnie poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu nowosolskiego.

Opracował: asp. Sebastian Olczyk / Zdjęcia: KP PSP w Nowej Soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »