Uroczyste przekazanie samochodu w OSP Brusy

29 listopada 2021 r. przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji uroczystego przekazania nowego samochodu dla jednostki.

W uroczystości wzięli udział:

Wojewoda Pomorski – Pana Dariusza Drelich
Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Pan st. bryg. Tomasz Siemiętowski
Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – Pani Teresa Jakubowska oraz wielu gości reprezentujących służby mundurowe, władze samorządowe i ochotnicze straże pożarne.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Panu Wojewodzie przez dowódcę uroczystości, następnie dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej wraz z odegraniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie Prezes jednostki i jednocześnie Komendant Miejsko-Gminny Ochrony Przeciwpożarowej dh Janusz Szmaglik przywitał gości a Burmistrz Brus Pan Witold Ossowski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Kolejnym elementem uroczystości było uroczyste przekazanie kluczyków do samochodu strażackiego i prezentacja wozu.

Uroczyste przekazanie nie byłaby możliwe, gdyby nie aktywny udział Mieszkańców Miasta i Gminy Brusy w II turze wyborów prezydenckich, Które odbyły się 12 lipca 2020 roku. Wysoka frekwencja wyborców sprawiła, że to właśnie Gmina Brusy wygrała w „Bitwie o wozy” organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po drugiej turze wyborów prezydenckich nagrodzono 49 gmin, przy czym tu wzięto pod uwagę podział administracyjny sprzed 1999 roku. W byłym województwie bydgoskim gmina Brusy zanotowała najwyższy wynik.

Przekazany samochód to GBA 4,1/30/8 na podwoziu marki MAN TGM 18.290 wyprodukowany w 2020 roku. Samochód posiada zbiornik na wodę do celów gaśniczych o pojemności 4100  litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 400 litrów. Wyposażenie pojazdu pozwala na wykonywanie czynności ratowniczych podczas pożarów, wypadków drogowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Ważnym atutem prezentowanego wozu automatyczna skrzynia biegów oraz napęd terenowy 4×4 typu leśnik.

Całkowity koszt: 929.388,00 zł z tego 800.000,00 zł to wygrana w „Bitwie o wozy”
montaż finansowy:

  • Komenda Główna PSP – 400.000,00 zł
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 400.000,00 zł
  • Powiat Chojnicki – 25.000,00 zł
  • Gmina Brusy – 104.388,00 zł

Po uroczystym przekazaniu pojazdu, zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia i gratulacje z okazji pozyskania nowego pojazdu dla jednostki OSP Brusy.

Opracowanie: st. kpt. Marcin Wróblewski, KP PSP Chojnice / fot. UM Brusy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »