Bambi Bucket dla PSP. Podejście drugie

W środę upłynie termin składania ofert w drugim przetargu na dostawę podwieszanych zbiorników gaśniczych dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Pierwszy przetarg unieważniono, gdyż najtańsza oferta znacząco przekraczała budżet. Czy tym razem się uda?

Zakup tzw. „Bambi Bucket`s” to jedna ze sztandarowych inwestycji kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej ostatnich miesięcy. O potrzebie ich zakupu zbiorników gaśniczych zaczęto – na poważnie – mówić przy okazji wielkiego pożaru, jaki wiosną tego roku, strawił ponad 5 tys. hektarów powierzchni w Biebrzańskim Parku Narodowym. O konieczności wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w zbiorniki podwieszane do śmigłowców mówił wówczas szef formacji nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Ostatecznie zapadła decyzja, że zbiorniki trafią na wyposażenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Tej komendzie zlecono również opracowanie dokumentacji przetargowej i przeprowadzenie postępowania o zamówienie publiczne. Pierwszy przetarg ogłoszono pod koniec lipca br. Przedmiot zamówienia obejmował dostawę dwóch podwieszanych pod śmigłowiec zbiorników gaśniczych, jednego o pojemności nie mniejszej niż 2900 litrów wody, którego waga nie może przekraczać 3100 kilogramów oraz jednego o pojemności nie mniejszej niż 1500 litrów wody i wadze do 1700 kilogramów. Oprócz zbiorników, strażacy chcieli zakupić również dodatkowy osprzęt w postaci automatycznych haków do podwieszania zbiornika, sieci transportowych, słuchawki Headset Peltor oraz przyczepy transportowe.

Pierwsza próba zakończyła się jednak fiaskiem. W wyznaczonym terminie do mazowieckiej KW PSP wpłynęły oferty dwóch firm. Obie zadeklarowały 72-miesięczny okres gwarancji oraz rękojmi. Problemem okazały się jednak pieniądze. Wartość oferty firmy Parasnake Arkadiusz Szewczyk z Kielc wyniosła 787 500 złotych, zaś łódzkiej NAVITEC 958 170 tys. zł brutto. Tymczasem mazowieccy strażacy na to zadanie chcieli przeznaczyć jedynie 650 000 złotych brutto. Zabrakło co najmniej 137 500 złotych, w związku z czym postępowanie niedługo później unieważniono.

Nie było jednak wątpliwości, że mazowiecka straż podejmie kolejną próbę zakupu urządzeń. Chodzi przecież o jeden z priorytetowych zakupów. 21 sierpnia ponownie ogłosiła chęć pozyskania zbiorników. Parametry zbiorników i dodatkowego wyposażenia pozostały bez zmian. Jak się okazuje również budżet zadania pozostał nie naruszony. A więc, czy tym razem uda się wyłonić dostawcę zbiorników? Dowiemy się po 2 września br.

Wraz z planami zakupu zbiorników gaśniczych odżyły marzenia o stworzeniu w strukturze Państwowej Straży Pożarnej floty śmigłowcowej. Póki co jednak kierownictwo PSP oraz MSWiA rozwiewa takie. Do użytkowania polskich bambi wykorzystywane będą śmigłowce będące w dyspozycji innych służb podległych resortowi spraw wewnętrznych, zwłaszcza Policji. Większy zbiornik będzie mógł spokojnie współpracować z najnowszym nabytkiem formacji, tj. śmigłowcem S-70i „Black Hawk”, zaś mniejszy np. z „Sokołami”.

Zgodnie ze specyfikacją zbiorniki i dodatkowy sprzęt mają zostać dostarczone do końca listopada tego roku. Będą to pierwsze tego rodzaju urządzenia na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »