KG PSP: Nowe mundury w terminie

Pomimo opóźnienia w odszyciu pierwowzoru nowego umundurowania dla strażaków, termin jego wprowadzenia nie jest zagrożony. Nowe mundury mają być wprowadzone z początkiem 2021 roku. Niebawem poznamy też wzór nowej legitymacji służbowej strażaka PSP.

W piątek na stronie internetowej Komendy Głównej PSP opublikowany został komunikat komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka. Szef Państwowej Straży Pożarnej porusza w nim temat nowego umundurowania strażaków oraz nowego wzoru legitymacji służbowej strażaka.

W pierwszej części nadbryg. Andrzej Bartkowiak rozwiewa wątpliwości dotyczące terminowego wprowadzenia nowego wzoru umundurowania strażackiego. Wątpliwości wynikają z tego, że wykonawca nie zdążył z odszyciem pierwowzoru umundurowania w zapowiadanym terminie. To z kolei – jak wyjaśnia Bartkowiak – spowodowane jest opóźnieniem dostawy tkaniny w kolorze, jaki został zaakceptowany przez kierownictwo Komendy Głównej PSP. Zgodnie z aktualną deklaracją producenta, przedmioty umundurowania mają być gotowe do końca tego miesiąca. Nowe mundury zastąpią obecne ubrania służbowe oraz koszarowe, będą w kolorze zbliżonym do barwy piaskowych ubrań specjalnych z detalami koloru czarnego. Po zmianie wszyscy strażacy, począwszy od stażysty do komendanta głównego, będą mieli jednakowy ubiór. Wedle zapewnień komendanta głównego dokumentacja techniczno-technologiczna dla nowych elementów umundurowania powstanie do 31 grudnia br. i termin ten nie jest zagrożony.

W drugiej części komunikatu Andrzej Bartkowiak zapowiedział, że do końca września upubliczniona zostanie wizualizacja warstwy graficznej nowego wzoru legitymacji służbowej strażaka PSP. Szef formacji zdradził, że będzie to dokument wykonany z tworzywa sztucznego w formie karty z układem elektronicznym (chipem RFID) w formacie ID-1.

W układzie elektronicznym legitymacji przewiduje się możliwość kodowania innych informacji związanych z pełnieniem służby przez strażaka, jeżeli ze względu na infrastrukturę informatyczną jednostki organizacyjnej PSP, możliwe będzie wykorzystanie funkcjonalności tego układu elektronicznego do celów służbowych, np. w ramach systemu kontroli dostępu, rejestracji czasu służby czy logowania do komputera. Takie rozszerzenie technicznych możliwości bieżącego wykorzystywania legitymacji służbowej wpłynie także na jej bezpieczeństwo i przyspieszy proces reagowania na jej utratę – napisał w komunikacie nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Zanim strażacy odbiorą nowe legitymacje, konieczne będzie ich zatwierdzenie w przepisach prawa.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »