Ruszyła certyfikacja strażaków w Kenii. To zwieńczenie projektu PCPM

W Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w kenijskim Kiambu rozpoczęły się egzaminy uznające kwalifikację zawodową strażaków. Egzamin jest zwieńczeniem działań Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej na rzecz rozwoju pożarnictwa w tym afrykańskim kraju.

W Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w kenijskim Kiambu rozpoczęły się w poniedziałek (27.11) egzaminy uznające kwalifikację zawodową strażaków. Egzaminy odbywają się w ramach projektu finansowanego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). To historyczne wydarzenie jest zwieńczeniem dziewięcioletnich, systemowych działań Fundacji PCPM na rzecz rozbudowy pożarnictwa w Kenii.

Obecnie trwają egzaminy ustne, wkrótce egzaminowani będą musieli zaprezentować zdobyte umiejętności praktyczne. Do egzaminów przystąpi około siedemdziesięcioro strażaków, których przez ostatnie lata szkolili współpracujący z PCPM polscy strażacy akredytowani w Kenii. Szefem zespołu egzaminatorów jest Rafał Własinowicz, na co dzień funkcjonariusz PSP, pełniący służbę w podwarszawskim Błoniu i naczelnik OSP w Łomiankach.

O tym jak ogromne znaczenie mają odbywające się właśnie egzaminy, mówią sami kenijscy strażacy:

Długo czekaliśmy na taką możliwość. Dzięki certyfikacji mamy szansę na awans, lepsze wynagrodzenie i warunki pracy. To dla nas ważna sprawa – przekonują, i dodają – Zrobimy wszystko, co się da, żeby zdać te egzaminy.

W organizacji egzaminów polska fundacja może liczyć na wsparcie lokalnych partnerów, m.in.: Narodowej Politechniki w Nyeri, TVET, Kenya School of TVET oraz Stowarzyszenia Szefów Straży Pożarnej w Kenii (CFOA-K).

Straż pożarna w Kenii i polska pomoc rozwojowa

Powierzchnia Kenii – kraju we wschodniej Afryce – wynosi 580 367 km². Obszar ten zamieszkuje ponad 48 mln ludzi. Co może wprawiać w zdumienie 10 lat temu w całym kraju działało zaledwie dwadzieścia sześć remiz strażackich, gdzie służbę pełniło tylko czterystu pięćdziesięciu strażaków. Dziś, w dużej mierze dzięki zagranicznej pomocy –  w tym wsparciu polskiej fundacji PCPM – udało się zwiększyć liczbę strażnic do niemal siedemdziesięciu. Przybyło też strażaków, których jest obecnie ok. półtora tysiąca. Mimo to nadal są prowincje, w których nie ma ani jednego strażaka. To wszystko sprawia, że czas dotarcia fachowej pomocy do poszkodowanych w pożarach i różnego rodzaju wypadkach to niekiedy kilka godzin.

Dzięki wsparciu PCPM powstają kolejne jednostki straży pożarnej w hrabstwie Makueni i w hrabstwie Machakos. W dalszym ciągu Polacy będą prowadzić szkolenia obejmujące swym zakresem walkę z pożarami, czy ratownictwo specjalistyczne.

Projekt PCPM Wsparcie rozwoju systemu ratownictwa specjalistycznego w  Kenii jest finansowany ze środków Polskiej Pomocy Rozwojowej MSZ RP w wysokości 5,431,442 PLN zł. Więcej o polskiej pomocy w rozwoju kenijskiej ochrony przeciwpożarowej przeczytasz na stronie internetowej PCPM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »