Są pieniądze unijne dla strażaków OSP z Podlasia; do podziału 30 mln zł

Ruszył nabór wniosków z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 na rozwijanie systemów ostrzegania środowiskowego i ratownictwa. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. jednostki ochotniczych straży pożarnych. W puli jest 30 mln zł.

Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć zakładających rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz systemów ratownictwa. W budżecie programu jest 30 mln zł.

Premiowane będą projekty, w których zostaną zastosowane rozwiązania adaptacyjne z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, naturalnych pochłaniaczy gazów cieplarnianych i działania oparte na przyrodzie (m.in. zielone dachy, zielone ściany, zbiorniki zatrzymujące wodę deszczową, elementy dedykowane ptakom, owadom i nietoperzom) – wskazano w komunikacie samorządu województwa.

Wydatki kwalifikujące się do refundacji obejmują m.in.: zakup pojazdów do prowadzenia akcji ratowniczych, zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych, rozwijanie systemów obserwacji i łączności, budowa lub remont zbiorników wodnych do celów ppoż, rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego, szkolenia specjalistyczne ratowników oraz remont budynków siedzib jednostek ratowniczych objętych projektem.

Zgodnie z regulaminem, dodatkowe punkty otrzymają także projekty realizowane w granicach miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze lub obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. Premiowane będą też te jednostki, które realizują swoje zadania w najbardziej zagrożonych gminach.

Wnioski, w imieniu ochotniczych straży pożarnych, powinna składać właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Termin składania wniosków upływa 9 sierpnia. Minimalna wartość dofinansowania to 1 mln zł. Projekty mogą liczyć na wsparcie w wysokości 85 proc. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na styczeń 2024 r. Środki na dofinansowanie wybranych projektów będą pochodziły z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie programu regionalnego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Fotografia nagłówkowa: UM Województwa Podlaskiego


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »