Siedleckie VOLVO przekazane do OSP Kaski

Na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaskach koło Baranowa na Mazowszu trafił nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO FM9. Ten nietuzinkowy pojazd został przekazany z zasobów Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaskach koło Baranowa (powiat Grodzisk Mazowiecki) włączyła na swoje wyposażenie uniwersalny samochód ratowniczo-gaśniczy VOLVO FM9. Do jednostki trafił z Ośrodka Szkolenia mazowieckiej PSP w Pionkach dzięki decyzji Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Wcześniej jednak służył przez blisko 14 lat strażakom Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Siedlcach.

Samochód wyprodukowano w 2005 roku, we współpracy siedleckich strażaków z firmą SZCZĘŚNIAK. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy on w sobie funkcje samochodu gaśniczego wodno-pianowego, proszkowego, a także śniegowego. Wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 5 tys. litrów, 500-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy oraz autopompę dwuzakresową o wydajności 4000 l/min przy ciśnieniu 8 bar i 250 l/min przy ciśnieniu 40 bar. Auto posiada również zabudowane na stałe: agregat proszkowy 250 kg z linią szybkiego natarcia o długości 30 m oraz agregat śniegowy AS-120, na który składają się 4 butle po 30 kg CO2 oraz linia gaśnicza ze zwijadłem węża o długości 20 m. Powstał tylko jeden egzemplarz tego rodzaju samochodu pożarniczego. Jako ciekawostkę można dodać, że w 2006 roku pojazd ten zdobył główną nagrodę na kieleckich targach EDURA.

W siedleckiej „jedynce” pojazd GCBAPrSn 5/40/250/120 służył do 2019 roku. Wówczas zastąpiła go zabudowana, również przez firmę SZCZĘŚNIAK, SCANIA P450 (GCBA 6,9/40/4). W efekcie VOLVO trafiło do Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Decyzja o przekazaniu VOLVO do jednostki w Kaskach zapadła już jakiś czas temu. W międzyczasie druhowie uzbroili go w niezbędny sprzęt. Zyskał również nowe oznaczenia. VOLVO zastąpiło w jednostce 38-letniego JELCZ-a 325 (GCBA 5/32), który w 2002 roku przeszedł karosację. Dotychczasowe auto zostało wystawione na sprzedaż.

Fotografia nagłówkowa: OSP Kaski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »