Strażacy z Lubartowa przenieśli się do nowej siedziby

Przed kilkoma dniami strażacy PSP z Lubartowa koło Lublina przenieśli się do nowej siedziby. Dziś odbyła się uroczysta, pierwsza zmiana służby z wciągnięciem flagi państwowej na maszt. W uroczystości udział wziął lubelski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Państwowa Straż Pożarna w Lubartowie na Lubelszczyźnie adres swojej siedziby zmieniła już w zeszłym tygodniu. Ze ścisłego centrum miasta, strażacy przenieśli się tuż za jego granice. A dokładnie, do położonego na obrzeżach miasta Wincentowa. Taka lokalizacja ma ułatwić wyjazd oraz dojazd strażaków do zdarzenia. Wpisuje się również w trend wycofywania jednostek PSP z centrów mniejszych miast i miasteczek, właśnie na ich obrzeża. Na wybór takiej lokalizacji wpływ miała też bezpośrednia bliskość obwodnicy Lubartowa, w ciągu drogi krajowej nr 19.

We wtorek (20.04) w nowej siedzibie odbyła się pierwsza zmiana służby, połączona z wciągnięciem flagi państwowej na maszt. Oprócz kadry lubartowskiej Komendy, w uroczystości udział wziął lubelski komendant wojewódzki PSP, nadbryg. Grzegorz Alinowski. Utrzymujący się wciąż stan epidemii COVID-19 uniemożliwił organizację uroczystości na większą skalę.

Nowy obiekt został zbudowany, w ramach zadania realizowanego ze środków programu modernizacji służb mundurowych w perspektywie lat 2017-20. W ramach inwestycji, która pochłonęła ponad 19,5 mln. złotych powstał budynek administracyjno-biurowy Komendy Powiatowej z pomieszczeniami zajmowanymi przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą, połączona z nim hala garażowa dla samochodów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego wraz z magazynami i warsztatami. W odrębnym budynku znalazło się miejsce dla bazy ratowniczo-gaśniczych kontenerów wymiennych. W ramach infrastruktury towarzyszącej powstały place manewrowe, wielofunkcyjne boisko sportowe, ścianka wspinaczkowa i wspinalnia z dobiegiem. Projekt budynku wzorowano na powstałych wcześniej, podobnych obiektach w Świeciu, czy Legionowie. Oprócz standardowych instalacji, budynek nowej strażnicy wyposażono w instalacje solarną i fotowoltaiczną, co przełoży się na niższe koszty eksploatacji budynku.

Lubartowska strażnica to jeden z dwóch nowych obiektów PSP na Lubelszczyźnie, jaki zbudowano dzięki środkom z Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Już niebawem, do podobnego obiektu przeniosą się zawodowi strażacy z pobliskich Ryk. Wcześniej, w ramach Programu, przeprowadzona została również modernizacja obiektów Komendy Powiatowej PSP w Świdniku.

Foto: Komenda Powiatowa PSP w Lubartowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »