Warsztaty ratownicze „Fire & Rescue – samochody elektryczne” dla siedleckich druhów

22 kwietnia 2023 roku w Dziewulach koło Siedlec na Mazowszu odbyły się warsztaty ratownicze „Fire & Rescue – samochody elektryczne”. Tematyka obejmowała postępowanie ratownicze w przypadku zdarzeń z autami o napędzie elektrycznym i hybrydowym, a było skierowane do druhów z lokalnych OSP.

Dziewule koło Siedlec były areną sobotnich (22.04) warsztatów ratowniczych „Fire & Rescue – samochody elektryczne”. Organizatorem szkolenia byli druhowie z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, we współpracy z Komendą Miejską PSP w Siedlcach i Gminą Zbuczyn. Strażacy mieli do dyspozycji sprzęt udostępniony przez partnerów dziewulskich warsztatów. Był to m.in. specjalistyczny kontener będący na wyposażeniu JRG 17 KM PSP m. st. Warszawa, a także sprzęt udostępniony przez strażaków z jednostek OSP w Zbuczynie i OSP „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim, a także znanych dystrybutorów sprzętu pożarniczego.

Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji 5 stanowisk do ćwiczeń

Na pierwszym stanowisku strażacy mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami technologicznymi oraz zasadami postępowania podczas zdarzeń z samochodami elektrycznymi. Zbudowano je w oparciu o pokazowe pojazdy marki Renault i Toyota z napędem elektrycznym i hybrydowym. Instruktor przedstawił zagrożenia jakie mogą czyhać na strażaków w trakcie działań w przypadku zdarzeń z tego rodzaju samochodami. Druhowie dowiedzieli się jak zapobiegać tym zagrożeniom. Na stanowisku tym zaprezentowano również działanie specjalnego kontenera przeznaczonego do gaszenia pojazdów elektrycznych oraz z zestawem E-Vehicle Isolation System marki VETTER.

Drugie stanowisko przygotowano we współpracy z siedlecką stacją pogotowia ratunkowego oraz strażakami PSP, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi pracującymi również w zespołach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Strażacy mogli przećwiczyć procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także współpracę z załogami pogotowia ratunkowego. W rolę pozorantów wcielili się słuchacze Medycznej Szkoły Policealnej w Siedlcach.

Założenie taktyczne na stanowisku trzecim to samochód osobowy na kołach, po zderzeniu czołowym. W aucie, na miejscu kierowcy znajduje się osoba poszkodowana. Na kolejnym stanowisku ratownicy musieli poradzić sobie z sytuacją, w której samochód osobowy uderzył bokiem od strony pasażera w drzewo. W środku, na miejscu pasażera uwięziona jest osoba poszkodowana, do której – z uwagi na mechanizm wypadku – nie ma dostępu. Samochód uległ znacznej deformacji, słupek ,,C” uciska miednicę, zaś deska rozdzielcza zakleszczyła nogi osoby poszkodowanej.

Na wspomnianych stanowiskach strażacy mierzyli się z zadaniami z zakresu ratownictwa technicznego, w różnych wariantach. Zadaniem strażaków było wykonanie stabilizacji pojazdów, dostępu do osób poszkodowanych, ich ewakuowanie i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Na ostatnim stanowisku szczególną uwagę zwrócono na stabilizację pojazdu. Samochód osobowy znajdował się kolejno w trzech pozycjach: na dachu, boku i kołach. Zadaniem strażaków było wykonanie stabilizacji pojazdu z użyciem zestawu klinów z drewna i tworzywa sztucznego, pasów transportowych oraz wciągarki z samochodu ratowniczego.

W tym miejscu omówiono również błędy krytyczne podczas wykonywania stabilizacji. Dodatkowym zadaniem była ewakuacja osoby poszkodowanej spod samochodu. Strażacy musieli też wykonać odpowiednią podbudowę z zestawu poduszek wysokociśnieniowych i zestawu hydraulicznego do uniesienia pojazdu. Na koniec musieli także porównać skuteczność obu rozwiązań.

Obszerna fotorelacja

Foto: mł. asp. Daria Lipińska, KM PSP Siedlce


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »