Wojewódzkie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze „Mielec 2024”

Blisko 150 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyło w wojewódzkich ćwiczeniach ratowniczych „Mielec 2024”. Manewry odbyły się w dniach 12-13 czerwca na terenie powiatu mieleckiego.

W pierwszy dzień przeprowadzono ćwiczenia aplikacyjne z zakresu organizacji sztabu akcji, które odbyły się w Komendzie Powiatowej PSP w Mielcu.

Drugiego dnia przeprowadzono ćwiczenia praktyczne, które zostały zorganizowane na terenie nadleśnictwa Tuszyma. Celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji oraz prowadzenia działań przez wytypowane siły i środki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego z terenu powiatów: mieleckiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowo- wolskiego, tarnobrzeskiego, jasielskiego, dębickiego, ropczycko- strzyżowskiego, przemyskiego, łańcuckiego, lubaczowskiego, leskiego, krościeńskiego, leżajskiego, ustrzyckiego. Siły i środki, które uczestniczyły w manewrach wchodzą w skład kompanii gaśniczej „Nafta” z wojewódzkiego odwodu operacyjnego i kompanii specjalnej Rzeszów 1 z centralnego odwodu operacyjnego.

Ćwiczący mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w dwóch epizodach: gaszenia wielkopowierzchniowego pożaru lasu oraz zabezpieczenie przed podtopieniem budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W ćwiczeniach wzięły udział podmioty współdziałające: Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, oraz pracownicy Nadleśnictwa Tuszyma. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Mielcu oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Przebieg manewrów nadzorował zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Adam Wiśniewski wraz z funkcjonariuszami z grupy operacyjnej komendy wojewódzkiej. Odpowiedzialny za organizację ćwiczeń był komendant powiatowy PSP w Mielcu bryg. Łukasz Kapinos, a kierownikiem manewrów był zastępca komendanta powiatowego PSP w Mielcu, bryg. Michał Tchórzewski.

Podczas ćwiczeń na miejsce przybyli: starosta powiatu mieleckiego Kazimierz Gacek, burmistrz Przecławia Maciej Jemioło, prezes zarządu powiatowego ZOSP RP Franciszek Augustyn, członek zarządu powiatu mieleckiego Zbigniew Działowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Ryszard Krawiec, dyrektor podkarpackiej stacji pogotowia ratunkowego w Mielcu Grzegorz Gałuszka, nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma Eryk Maziarski.

Opracowanie: bryg. Michał Tchórzewski, KP PSP w Mielcu,
Zdjęcia: Krzysztof Radoń, st. kpt. Andrzej Kukliński, KP PSP Mielec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »