WSPARCIE: PSP odebrała 13 pojazdów CBRNEmed
Do jednostek Państwowej Straży Pożarnej trafiło 13 samochodów wsparcia dekontaminacji podczas działań medycznych przy zagrożeniach czynnikiem CBRNE. Ich zakup zrealizowano w ramach projektu Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego. Wykonawcą zamówienia konsorcjum Bocar i B.A.U.S.
W ramach projektu Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego Państwowa Straż Pożarna zakupiła 13 samochodów wsparcia dekontaminacji podczas działań medycznych przy zagrożeniach czynnikiem CBRNE. Samochody na podwoziach mercedesa sprintera wykonało konsorcjum firm Bocar i austriackiej B.A.U.S. Zakupy pojazdów, w dwóch postępowaniach przetargowych, przeprowadziła Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. Łączna wartość wszystkich pojazdów to nieco ponad 17,6 mln zł.
Pojazdy wykonano na uterenowionych podwoziach Mercedes-Benz Sprinter 519 CDI. Samochody posiadają dwudrzwiową i dwumiejscową kabinę oraz przedział medyczny – zabudowę kontenerową. W tej części pojazdu umieszczono pojedyncze nosze transportowe, trzy siedzenia (jedno obrotowe) oraz szafki i półki na sprzęt i materiały medyczne. Dodatkowe skrytki na sprzęt umieszczono na zewnątrz, po bokach zabudowy kontenerowej.
Samochody wyposażono m.in. w sprzęt do transportu i stabilizacji osób poszkodowanych: nosze podbierakowe, deski ortopedyczne dla dorosłych i dla dzieci, krzesełko kardiologiczne, materac próżniowy, kamizelki KED, szyny do stabilizacji złamań kończyn. Każdy z pojazdów wyposażono również w respirator, defibrylator, ssak elektryczny, pompę infuzyjną, pakiet sprzętu do tlenoterapii, a także pakiety do działań w warunkach CBRN i indywidualnej ochrony biologicznej.
Użytkownikami 12 pojazdów o wartości 1,329 mln złotych każdy będą: KM PSP Wrocław, KM PSP Lublin, KM PSP Kraków, KM PSP Rzeszów, KM PSP Katowice, KM PSP Szczecin, KM PSP Łódź, KM PSP m.st. Warszawy, KM PSP Białystok, KM PSP Gdynia, KM PSP Olsztyn, KM PSP Poznań. Zakupiony w osobnym postępowaniu samochód za ponad 1,65 mln zł trafił do Akademii Pożarniczej w Warszawie.
Skąd tak duża różnica w cenie pojazdów?
Jak wynika z lektury dokumentacji przetargowych, samochód dostarczony Akademii Pożarniczej zakupiono z większym pakietem wyposażenia i materiałów medycznych. Oprócz wymienionego wyżej sprzętu, dokumentacja wymienia również zestaw oparzeniowy, w którego skład wchodzą koc i opatrunki hydrożelowe. Z tym pojazdem miały być również dostarczone plecaki ratownictwa medycznego, zestawy do „triażu”, wideolaryngoskop oraz szereg innych materiałów i sprzętu.
Zadania.
Pojazdy przeznaczone są głównie do wsparcia działań medycznych przy zagrożeniach z czynnikami CBRN, realizowanych w szczególności przez specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego PSP. W praktyce będą również wykorzystywane do medycznego zabezpieczenia długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń i innych zadań realizowanych w ramach KSRG. Według założeń samochody te będą mogły być również wykorzystane do wsparcia działań Państwowego Ratownictwa Medycznego. Państwowa Straż Pożarna argumentuje zasadność zakupu pojazdów tego typu doświadczeniami zdobytymi w trakcie działań związanych z epidemią Covid-19, a także wojną na Ukrainie. W obsadzie pojazdów mieliby znaleźć się funkcjonariusze PSP będący jednocześnie ratownikami medycznymi.
Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Wsparcie systemu ratowniczo – gaśniczego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Foto: Państwowa Straż Pożarna
Napisz do autora