Uwięziony człowiek na terenie Wolińskiego Parku Narodowego

11.02.2024 r po godzinie 18:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kamieniu Pomorskim wpłynęła informacja, że na terenie Wolińskiego Parku Narodowego na klifie w miejscowości Grodno w glinie utknął człowiek, który samodzielnie nie może się wydostać.

Istnieje duże ryzyko zagrożenia życia. Dokładne miejsce pobytu poszkodowanego nie jest znane, trwa namierzanie GPS. Dyżurny SKKP do działań natychmiast zadysponował zastępy z Posterunku PSP Międzyzdroje(GBARt,SLRR+ Quad), zastępy z OSP KSRG Międzyzdroje(GBARt+ Quad), zastępy z OSP Międzywodzie (GCBARt+Quad), zastęp OSP KSRG Kołczewo (Quad+przyczepa transportowa), zastępy OSP KSRG Lubin (GBARt,SLRR) oraz SLRR Z JRG Kamień Pomorski wraz z oficerem operacyjnym powiatu.

Po przybyciu pierwszych zastępów na teren WPN stwierdzono brak możliwości dotarcia do miejsca zdarzenia przy pomocy pojazdów pożarniczych i Quad. Pozostałą część drogi do osoby uwięzionej ratownicy musieli pokonać pieszo w trudnym leśnym terenie. Gdy ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia zlokalizowali uwięzionego po pas mężczyznę w gliniastym gruncie na oberwanej części klifu. Mężczyzna był przytomny ale przemoczony i bardzo wyczerpany.

Teren akcji zabezpieczono, podjęto próbę uwolnienia poszkodowanego przy pomocy sprzętu burzącego (szpadle i lina ratownicza). Ze względu na trudne warunki terenowe tzn. zapadający się grunt pod ratownikami działania nie przynosiły zamierzonego efektu i wymagały zaangażowania większej ilości SiS. W trakcie działań mężczyźnie udzielono wsparcia psychicznego oraz starano się zabezpieczyć go przed nadmiernym wychłodzeniem przy użyciu folii NRC.

Ze względu na trudne warunki terenowe (w danym momencie nie było wiadomo czy do miejsca zdarzenia uda się dojechać quadem z przyczepą do transportu poszkodowanych) podjęto decyzję o zadysponowaniu za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego łodzi ratowniczej SAR w celu ewentualnej ewakuacji poszkodowanego z plaży. Po dotarciu na miejsce zdarzenia kolejnych ratowników udało się wykopać osobę z grząskiej – gliniastej ziemi. Wychłodzony mężczyzna został ułożony na desce, zapewniono mu komfort cieplny.

Na miejsce dotarł quad z przyczepą ewakuacyjną, na której został umieszczony poszkodowany i odwieziony w kierunku utwardzonej drogi, gdzie czekał już Zespół Ratownictwa Medycznego. Poszkodowany został przekazany ratownikom medycznym, po badaniu okazało się, że zostanie zabrany do szpitala na obserwację.

opracowanie: st. kpt. Michał Wiaderski
zdjęcia: PSP Kamień Pomorski, OSP Kołczewo, OSP Lubin


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »