Wrocław, Świniary. Spłonął XIX-wieczny pałac

Całą noc trwała walka z pożarem zabytkowego, XIX-wiecznego pałacu na wrocławskim osiedlu Świniary. W akcję gaśniczą zaangażowano 19 zastępów straży pożarnych. Mimo wysiłków wnętrze obiektu spłonęło doszczętnie, a z budynku zostały tylko zewnętrzne ściany. Nie było osób poszkodowanych.

Wrocław, Świniary. O godzinie 20:36 w niedzielę (16.06) wrocławscy strażacy otrzymali informację o pożarze na osiedlu Świniary. Przy ulicy Pęgowskiej płonął zabytkowy, opuszczony pałac Stolbergów. Na miejsce skierowano zastępy PSP i OSP. Po dojeździe pierwszych jednostek okazało się, że murowany, kilkukondygnacyjny obiekt jest w całości zajęty ogniem. Działania prowadzono głównie z zewnątrz. Korzystano również ze strażackich wysięgników. Do pomocy zadysponowano też kolejne jednostki PSP i OSP z terenu Wrocławia, a także powiatów wrocławskiego, średzkiego i trzebnickiego.

Akcję gaśniczą prowadzono przez całą noc. Mimo wysiłków strażaków wnętrze budynku spłonęło doszczętnie. Ogień strawił drewniane stropy, a także konstrukcję dachu pałacu. Płomienie dotarły też na wieżę zlokalizowaną w jednym z narożników pałacu. Nie było jednak zagrożenia dla najbliższych zabudowań. W poniedziałkowe przedpołudnie strażacy nadal dogaszali pożar, a także przeszukiwali pogorzelisko. Potwierdzono też, że pożar nie spowodował ofiar śmiertelnych, ani rannych.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 19 zastępów strażackich. Przyczyny i okoliczności powstania pożaru są ustalane. Pałac Stolbergów to neogotycki budynek wzniesiony w 1845 roku przez niemieckiego hrabiego Bernharda Josepha von Stolberga-Stolberga. Pod koniec XIX wieku pałac stał się własnością miasta Wrocław. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie Wrocławia do Polski, zlokalizowano tutaj PGR. Obecnie jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W marcu pojawiła się oferta jego sprzedaży

– ustalili dziennikarze radia RMF FM

Fotografia nagłówkowa: mł. kpt. Adam Pęk, KM PSP Wrocław


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »