Wspieramy polskich strażaków na Litwie. Wóz dla OSP w Butrymańcach

W Butrymańcach (rejon Soleczniki) na Wileńszczyźnie odbyła się wczoraj uroczystość przekazania miejscowej jednostce straży pożarnej samochodu ratowniczo-gaśniczego. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

W liczącej ok. 450 mieszkańców wsi Butrymańce na Litwie, tuż przy granicy z Białorusią, odbyła się w niedzielę (10.10) uroczystość przekazania miejscowej straży pożarnej średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Midlum. W uroczystości wzięli udział: senator Mariusz Gromko; poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko; komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, który reprezentował szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego; podlaski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Sebastian Zdanowicz z delegacją druhów OSP Pogorzałki koło Białegostoku. Ze strony Gospodarzy uroczystości swoją obecnością zaszczycili: poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski; mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz; dyrektor Administracji rejonu solecznickiego Józef Rybak; starosta Gminy Butrymańce Wanda Bielska; prezes OSP Butrymańce Walenty Bochdziewicz; Dowódca Straży Pożarnej rejonu solecznickiego Jan Wilkaniec; ks. Józef Aszkiełowicz proboszcz miejscowej parafii i jednocześnie druh OSP.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Butrymańcach. Następnie odbyła się prezentacja, poświęcenie i przekazanie wozu ratowniczo-gaśniczego jednostce OSP Butrymańce.

Komendant główny PSP odczytał list od szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego.

Mam ogromną satysfakcję, że świadomość więzów łączących oba nasze narody staje się coraz mocniej ugruntowana. Wieki wspólnej historii tworzą dzisiaj podstawy do bliskiego sąsiedztwa i współpracy… Cieszę się, że litewskie jednostki ochotniczego pożarnictwa, utworzone także na bazie polskich doświadczeń, tak wspaniale się rozwijają… Jestem przekonany, że pozyskany wóz ratowniczo – gaśniczy będzie pozytywnym impulsem w działaniu całej jednostki… – napisał Mariusz Kamiński.

Ze swej strony szef Państwowej Straży Pożarnej dodał:

Cieszę się, że mogę dzisiaj tu być, że przywieźliśmy wspólnie z braćmi ochotnikami ten wóz dla Was. Myślę, że to wspaniały samochód, dobrze wyposażony, który jeszcze wiele lat będzie służył tutaj mieszkańcom… Jako szef polskich strażaków chcę dumnie powiedzieć, że po 30 latach powstania Państwowej Straży Pożarnej staliśmy się jednymi z najlepszych na świecie – w ostatnich niespełna dwóch latach dokonaliśmy 13 misji zagranicznych… Zapraszamy naszych braci do tego, żeby byli w kontakcie z nami…

Samochód, który przekazano wczoraj to średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Midlum z napędem na obie osie. Został zakupiony w 2014 roku i trafił do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. W ostatnim czasie został przekazany do OSP w Pogorzałkach koło Białegostoku.

Wczorajsza uroczystość była zwieńczeniem kilkuletnich starań lokalnej społeczności o pozyskanie nowego wozu dla OSP w Butrymańcach, a w szczególności proboszcza parafii księdza Józefa Aszkiełowicza. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zdecydowana większość mieszkańców gminy Butrymańce, podobnie jak całego rejonu solecznickiego, to Polacy. Jak deklarują lokalne władze, wóz będzie służył mieszkańcom gminy Butrymańce i rejonu solecznickiego.

Zdjęcia: kpt. Tomasz Banaczkowski, Wydział Prasowy KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »