ZOSP RP chce dotrzeć z czujką pod każdą strzechę

W Senacie RP odbyła się konferencja prasowa Zarządu Głównego Związku OSP RP. W spotkaniu z dziennikarzami wziął udział m.in. prezes ZG Związku i świeżo upieczony senator Waldemar Pawlak. Konferencja dotyczyła nowej akcji ZOSP RP pod hasłem „Czujka dymu pod każdą strzechą”.

W piątek (17.11) obchodziliśmy Europejski Dzień Czujki Dymu. Z tej okazji w Zarząd Główny Związku OSP RP zorganizował w Senacie konferencję prasową. Nieco ponad dziesięciominutowe spotkanie przedstawicieli ZOSP RP z dziennikarzami poświęcono akcji Czujka dymu pod każdą strzechą zainicjowanej przez Związek.

Inaugurujemy dzisiaj innowacyjny program ratowniczy. Innowacyjność tego programu polega na dwóch aspektach. Pierwszy jest taki, że ratujemy ludzi przed wystąpieniem zagrożenia, a nie po nim. Drugim aspektem jest to, że jest to pierwszy ogólnopolski program o takim charakterze. Jego nazwa to „czujka dymu pod każdą strzechą” i rzeczywiście pod każdą strzechę chcemy dotrzeć – mówił w piątek krajowy koordynator projektu Robert Klonowski, druh OSP w Kwilczu.

Autorzy programu zapowiadają szereg działań edukacyjnych i profilaktycznych, także w przestrzeni social mediów, jak również działań praktycznych. Mowa tutaj o domowych testach bezpieczeństwa pożarowego.

Na zaproszenie mieszkańców, strażacy ochotniczych straży pożarnych po odpowiednim przeszkoleniu i wyposażeni w odpowiednie checklisty będą odwiedzać mieszkańców i sprawdzać ich domy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. Taka wizyta opcjonalnie będzie mogła kończyć się montażem czujki dymu. Usługa będzie bezpłatna, oraz będzie miała charakter wyłącznie doradczy – wyjaśnił Klonowski.

W trakcie konferencji głos zabrał również były komendant główny PSP, a obecnie wiceprezes ZG ZOSP RP gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz. Przytoczył on kilka statystyk dotyczących ofiar tlenku węgla i pożarów w Polsce oraz wybranych krajach Europy.

Statystyki pokazują, że 30 osób rocznie ginie od tlenku węgla. W Polsce rocznie w pożarach ginie około 500 osób – przypomniał Wiesław Leśniakiewicz.

Były szef PSP zwrócił przy tym uwagę, że te liczby – pomimo ciągłego rozwoju i udoskonalania skuteczności działań straży pożarnych – od lat pozostają na podobnych poziomach. Podkreślił tym samym istotną rolę działań prewencyjnych w zakresie zagrożeń związanych z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla.

Chcemy walczyć o każde życie, walczymy jako strażacy, dojeżdżamy do zdarzeń. Prosimy, dajcie nam szansę na uratowanie siebie dzięki montażowi czujki dymu. Może ona uratować każde życie w każdej sytuacji – zaapelował generał Leśniakiewicz.

Program Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą jest następstwem podpisanego porozumienia pomiędzy Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP a European Fire Safety Alliance (Europejski Sojusz Bezpieczeństwa Pożarowego). Szczegóły akcji oraz materiały promocyjne są dostępne do pobrania na stronie internetowej ZG ZOSP RP.

Fotografia nagłówkowa: ZOSP RP


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »