Strażackie roboty dla Warszawy i Poznania. Ruszył przetarg
Jeszcze w tym roku na wyposażenie jednostek PSP w Warszawie i Poznaniu mają trafić roboty pożarnicze. Pojazdy mają być wykorzystywane do zwalczania pożarów i zagrożeń CBRNE. PSP na ich zakup chce przeznaczyć ponad 3,5 mln złotych.
Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie prowadzi postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest dostawa 2 sztuk zdalnie sterowanych pojazdów do gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń CBRNE wraz z platformą do ich transportu. Zgodnie z zapisami zawartymi w dokumentacji przetargowej sprzęt trafi na wyposażenie komend miejskich PSP w Warszawie i Poznaniu. Jak można przypuszczać wzmocni on potencjał jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których funkcjonują SGRChem-Eko.
Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia całkowita waga robota, wraz z wyposażeniem, musi mieścić się w przedziale 500-900 kg. Wymiary nie powinny przekraczać następujących wartości: długość platformy głównej max. 1800 mm, szerokość maksymalna do 790 mm, a wysokość 1000 mm. Roboty powinny mieć zdolność pokonywania przeszkód w postaci: stopni (zarówno w górę, jak i w dół), zboczy i nachyleń. Powinny mieć również możliwość ciągnięcia lub przepychania przy wykorzystaniu dołączanego tarana przedmiotów o min. ciężarze 500 kg. Bardzo istotnym parametrem jest odporność na fale termiczne do 800ºC.
Zamawiający przewiduje wyposażenie robotów m.in. we: wspomniany już taran stanowiący „ochronę przednią” robota umożliwiającą rozpychanie przeszkód stojących na drodze robota, hak holowniczy, monitor (działko) wodno-pianowy o regulowanej wydajności 1000-3000 litrów na minutę, z przyłączem dla węży strażackich, wyciągarkę elektryczną, a także kamerę termowizyjną i kilka kamer HD, system oświetleniowy LED składający się z ośmiu najaśnic na stałe zamontowanych na platformie robota oraz szperacze oświetleniowe o mocy min. 1700 lumenów każdy.
Napęd mają zapewnić dwa niezależne silniki elektryczne o mocy nie mniejszej niż 4000 Wat każdy zasilane bateriami, które pozwolą na co najmniej sześciogodzinny czas pracy. Zamawiający chce, aby maksymalny zasięg zdalnego sterowania (radiowego) wynosił nie mniej jak 400 metrów. Dodatkowe elementy wyposażenia to stacja ładująca dla baterii i minimum jeden zestaw dodatkowych baterii zasilających robota.
Według specyfikacji transport robotów będzie odbywał się na dwuosiowych, zabudowanych obudową kompozytową lub aluminiową przyczepkach, które również są elementem przedmiotu zamówienia.
Szacunkowa wartość zamówienia to wg. zamawiającego nieco ponad 3,5 mln złotych brutto. Termin składania ofert upływa 28 lipca. Zaś przewidywany ostateczny termin realizacji dostaw to koniec listopada br. Zakup jest realizowany w ramach projektu pn.: „Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego” finansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Napisz do autora