Służby ćwiczyły tuż przed otwarciem tunelu pod Świną

Już dziś odbędzie się długo wyczekiwane otwarcie tunelu pod Świną w Świnoujściu. Połączy on wyspę Wolin z wyspą Uznam. Przy tej okazji wczoraj przeprowadzono ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze pk. „TUNEL 2023”, organizowane przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Na ten dzień od bardzo dawna czekali mieszkańcy Świnoujścia i okolic, a także turyści wypoczywający w tych okolicach. Już dziś (piątek 30.06) do użytku zostanie oddany tunel pod Świną łączący wyspę Wolin z wyspą Uznam w okolicach miasta położonego na obu brzegach cieśniny. Dotychczas mieli oni do dyspozycji jedynie przeprawę promowa. Pomimo swych uroków jest to dosyć kłopotliwe rozwiązanie. W szczególności z uwagi na jej przepustowość, a co za tym idzie długotrwałe oczekiwanie na przeprawę.

W związku z otwarciem, w czwartek (29.06) tunel był areną ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych pk. TUNEL 2023. Ćwiczenia zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, we współpracy ze strażakami i innymi służbami.

Scenariusz ćwiczeń zakładał symulowane zderzenie samochodu z autobusem przewożącym dużą liczbę podróżnych, do którego doszło w tunelu pod cieśniną Świną w ciągu drogi krajowej 93. Efektem zderzenia był postępujący pożar samochodu. W scenariuszu uwzględniono również utrudnienia w dojeździe służb do miejsca wypadku związane z tworzącymi się zatorami drogowymi.

Ćwiczenia miały na celu:

  • doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w tunelu,
  • weryfikację współdziałania służb w tunelu,
  • zapoznanie ćwiczących z urządzeniami technicznymi i systemami bezpieczeństwa
    w tunelu,
  • zapoznanie strażaków z aspektami ewakuacji uczestników zdarzenia w czasie ewakuacji.

W działania zaangażowano ogółem 48 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W ćwiczeniach brali też udział ratownicy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Szczecinie (operator zachodniopomorskich zespołów ratownictwa medycznego PRM), miejscowej Policji, a także zespół HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obecni byli również pracownicy zarządzania kryzysowego poziomu miejskiego i wojewódzkiego, a także służby GDDKiA.


Uroczyste otwarcie tunelu pod Świną zaplanowano na piątkowe popołudnie.

Dla kierowców przeprawa ma być dostępna już wieczorem. Nowa droga łącząca wyspy Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km, z czego część wydrążona specjalną maszyną ma 1484 m. Inwestorem jest Świnoujście, zaś inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy wyniósł grubo ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Resztę wyłożyło miasto ze swojego budżetu. Jego budowa ruszyła w 2018 roku, poprzedził ją długotrwały proces administracyjny.

Foto: KM PSP w Świnoujściu, st. str. Krzysztof Pisz KP PSP w Choszcznie


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »