Żukowo pożegnało tragicznie zmarłych druhów

W środę w Żukowie odbyły się uroczystości pogrzebowe druhów Karoliny i Łukasza Dargacz. Oboje ponieśli śmierć w wypadku wozu bojowego, który wydarzył się w drodze do zdarzenia w piątek w godzinach nocnych. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W Żukowie na Pomorzu odbyły się w środę (20.09) uroczystości pogrzebowe druhów Karoliny Dargacz i Łukasza Dargacza, zmarłych w tragicznym wypadku wozu bojowego miejscowej OSP. W ostatniej drodze Karolinie i Łukaszowi towarzyszyła rodzina, znajomi, koleżanki i koledzy z OSP, a także liczne poczty sztandarowe i delegacje jednostek straży pożarnych i wielu instytucji. Środowisko strażackie reprezentowali m.in. komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant pomorskich strażaków nadbryg. Piotr Socha, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemar Pawlak oraz Kompania Reprezentacyjna Akademii Pożarniczej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta pogrzebowa w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Przy pokrytych flagami państwowymi trumnach wystawiono posterunek honorowy w składzie: komendant główny PSP, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku, komendant powiatowy PSP w Kartuzach oraz prezes ZG ZOSP RP. Po mszy kondukt żałobny udał się na cmentarz parafialny w Żukowie. Trumny z ciałami tragicznie zmarłych strażaków przewieziono na platformie samochodu zaopatrzeniowego Komendy Powiatowej PSP w Kartuzach. Na trasie konduktu znalazła się strażnica OSP Żukowo, z której zmarli druhowie wyruszyli na swój ostatni wyjazd alarmowy, jak też miejsce tragicznego wypadku samochodu pożarniczego. Kondukt zatrzymał się na chwilę w tym miejscu. Tam druhowie, którzy również uczestniczyli w wypadku zapalili znicze.

Karolina i Łukasz spoczęli w dwóch osobnych, sąsiadujących ze sobą, mogiłach. Postanowieniem Prezydenta RP, w uznaniu zasług w ratowaniu życia, zostali odznaczeni pośmiertnie medalem za ofiarność i odwagę. Otrzymali też Krzyże Rycerskie Świętego Floriana za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia, nadawane przez Zarząd Główny ZOSP RP.


Druhna Karolina Dargacz, urodzona 18 sierpnia 2002 roku w Gdańsku. Została przyjęta w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej 4 Maja 2017 roku a w sierpniu 2020 roku została członkiem czynnym OSP. W swojej ponad 3 letniej służbie brała udział w aż ponad stu zdarzeniach. Karolina była pochłonięta strażacką pasją, której bezgranicznie się oddawała.

Druh Łukasz Dargacz – urodzony 8 czerwca 1999 roku w Kartuzach. Członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej od 4 maja 2011 roku, a następnie od czerwca 2017 roku czynny członek OSP. Łukasz pochodził z rodziny ze strażackimi tradycjami, jego ojciec, bracia, siostry oraz wujkowie są strażakami. Przez te kilka lat swojej czynnej służby brał udział w kilkuset zdarzeniach, był jednym z druhów, którzy najczęściej stawiali się na alarm do strażnicy, aby nieść pomoc bliźniemu w potrzebie.

Fotografia nagłówkowa: Państwowa Straż Pożarna


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »