Jegłownik. Pożar kamienicy. 9 osób trafiło do szpitali

Dziewięć osób ucierpiało w pożarze, jaki w godzinach nocnych wybuchł w miejscowości Jegłownik koło Elbląga.  Wśród poszkodowanych jest sześcioro dzieci. W siedmiogodzinne akcji uczestniczyło ok. 30 strażaków, w tym grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.

Jegłownik. W środę (20.09) przed godziną 3:20 strażacy z Elbląga przyjęli zgłoszenie o pożarze kamienicy w miejscowości Jegłownik (gmina Gronowo). Na miejsce skierowano kilka zastępów PSP i OSP z Elbląga i okolicznych miejscowości. Po dojeździe na miejsce pierwszych jednostek strażackich okazało się, że pożar wybuchł na poddaszu dwukondygnacyjnej kamienicy i objął również dach budynku. Jak ustalono w budynku może znajdować się jedenaście osób, w tym sześcioro dzieci.

Strażacy przystąpili do działań gaśniczych. Jednocześnie prowadzili ewakuację osób uwięzionych w budynku. Część osób ewakuowano z wykorzystaniem drabiny przystawnej. W tym czasie, po drugiej stronie budynku, kobieta z trójką dzieci ratowały się skacząc z piętra kamienicy.

Kobieta i dzieci mieli poważne obrażenia związane z upadkiem z wysokości i liczne poparzenia. Strażacy udzielili poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali ich służbom medycznym – informuje rzecznik warmińsko-mazurskiej PSP st. kpt. Grzegorz Różański.

Pomocy poszkodowanym udzielało pięć zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zespół HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gdańska. Dziewięć osób, w tym trzy dorosłe i sześcioro dzieci przetransportowano do szpitali. Jedno z dzieci zabrał śmigłowiec.

Działania gaśnicze były prowadzone w środku budynku, jak też od zewnątrz. Strażacy podawali jeden prąd wody z wykorzystaniem drabiny mechanicznej. Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy zajęli się szczegółowym przeszukiwaniem pomieszczeń i dogaszaniem zarzewi.

Jak ustalono ostatecznie, budynek zamieszkiwało dwanaście osób. Jedna z nich w chwili wybuchu pożaru znajdowała się poza domem. Nie stwierdzono innych osób poszkodowanych.

Akcja gaśnicza wraz z dogaszaniem i pracami rozbiórkowymi elementów spalonych trwała blisko 7 godzin. Udział w niej wzięło 7 zastępów pożarniczych, około 30 strażaków – podsumowuje Grzegorz Różański.

Do miejscowości Jegłownik przyjechał m.in. zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz z grupą operacyjną KW PSP w Olsztynie, a także komendant miejski PSP z Elbląga.

Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru. Wiadomo, że lokatorzy nie będą mogli na razie wrócić do przedwojennej kamienicy. Niezbędną pomoc zaoferowała im Gmina Gronowo.

Foto: mł. asp. Tomasz Chudzik, KW PSP Olsztyn


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »