Akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym. Wędkarze uwięzieni na krze

W środę 17 stycznia kilkanaście minut po godzinie 12.00 braniewscy strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące czterech mężczyzn, którzy utknęli na krze lodowej na zamarzniętym Zalewie Wiślanym. Z uwagi na brak możliwości bezpiecznego powrotu na ląd niezbędne okazało się zaangażowanie służb ratowniczych.

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie od funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Rybacy wraz z wyposażeniem znaleźli się w odległości około 400 – 500 metrów od linii brzegowej na dryfującej krze. Do zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Ujście w gm. Braniewo.

Do działań skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażaków ze specjalistycznej grupy wodno-nurkowej (SGRWN ELBLĄG) działającej przy KM PSP w Elblągu. Dodatkowo w działaniu zaangażowani byli funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej (Kaszubski Dywizjon SG) oraz braniewscy policjanci. Warunki na zamarzniętym Zalewie Wiślanym skutecznie ograniczały możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu przez funkcjonariuszy PSP i MOSG.

Braniewscy strażacy podjęli próbę dotarcia do mężczyzn wykorzystując sprzęt dedykowany do ratownictwa wodnego. W trakcie działań na miejscu zdarzenia pojawił się zadysponowany śmigłowiec Marynarki Wojennej. Sytuacja była o tyle niebezpieczna, że kra na Zalewie Wiślanym zmierzała w stronę granicy rosyjskiej. Załoga śmigłowca skutecznie udzieliła pomocy z powietrza, podejmując rybaków na pokład i z powodzeniem zakończyła akcję ratunkową.

Źródło, Foto: Komenda Powiatowa PSP w Braniewie


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »