„Bezpieczny stadion”. Ćwiczenia antyterrorystyczne na Narodowym
Stołeczna Policja, wojsko, strażacy i ratownicy medyczni wzięli udział we wczorajszych ćwiczeniach służb na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Przećwiczono wątki związane z atakiem chemicznym i biologicznym podczas imprezy masowej z udziałem około 20 tys. osób.
PGE Narodowy w Warszawie był areną ćwiczeń antyterrorystycznych z udziałem Policji, wojska, Państwowej Straży Pożarnej i ratownictwa medycznego. Zgodnie ze scenariuszem na stadionie odbywały się rozgrywki piłkarskiego Pucharu Juniorów. W imprezie brało udział przeszło 20 tys. uczestników. W pewnym momencie na płytę stadionu wjechał samochód, z którego terroryści rozpylili groźne substancje. Wjeżdżając na stadion auto potrąciło również kilkoro uczestników imprezy. W wyniku zdarzenia, na trybunach wybuchła panika. Ludzie w popłochu zaczęli opuszczać stadion.
Reakcja służb była bardzo szybka. W pierwszej chwili policyjni kontrterroryści zajęli się identyfikacją i zatrzymaniem groźnych przestępców. Z kolei pozostałe służby przeprowadziły ewakuację ludzi ze strefy zagrożenia, a także rozpoznanie i neutralizację niebezpiecznych substancji użytych w ataku. Na miejsce skierowao 23 zastępy stołecznej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie ponad 80 strażaków. Wśród nich były m.in. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, specjalizująca się w neutralizacji zagrożeń CBRN, a także Sekcja Ratownictwa Medycznego. Strażacy przećwiczyli więc udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w warunkach zdarzenia masowego i dekontaminację osób ewakuowanych ze strefy skażenia.
W ćwiczenia oprócz policji garnizonu stołecznego i PSP, zaangażowano również Żandarmerię Wojskową, pracowników Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, pracowników obsługi i ochrony stadionu oraz Policyjne Zespoły Medyczne. Obecni byli także przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego, studenci i kadra naukowa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.
Tego rodzaju ćwiczenia to nie tylko doskonalenie umiejętności, ale przede wszystkim sprawdzenie obowiązujących procedur reagowania i doskonalenie współpracy pomiędzy różnymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa i ludności.
Fotorelacja: Marek Szałajski, źródło: Komenda Stołeczna Policji
Napisz do autora