BYSTRZYCA DOLNA. Pożar zabytkowego pałacu. Kilka rodzin straciło dach nad głową

W piątkowy poranek wybuchł pożar zabytkowego XVI-wiecznego pałacu w Bystrzycy Dolnej koło Świdnicy na Dolnym Śląsku. W akcji gaśniczej uczestniczyło 11 zastępów straży pożarnych. Ucierpiała jedna osoba, pozostali mieszkańcy musieli opuścić swoje lokale.

Bystrzyca Dolna. W piątek (19.05), tuż przed godziną 8:00, strażacy ze Świdnicy w województwie dolnośląskim przyjęli zgłoszenie o pożarze zabytkowego pałacu w miejscowości Bystrzyca Dolna w gminie Świdnica. Ogień pojawił się na poddaszu jednopiętrowego, zamieszkanego przez kilka rodzin, budynku. Do akcji gaśniczej skierowano 11 zastępów PSP i OSP ze Świdnicy, a także Burkatowa, Grodziszcz i Lutomii.

Na miejscu okazało się, że ogniem zajęte jest około 400 metrów kwadratowych poddasza i poszkodowana jest jedna osoba, która znajduje się na dachu jednej z części budynku. Pozostali lokatorzy budynku zdołali go opuścić, jeszcze przed dojazdem strażaków.

Strażacy ewakuowali z dachu osobę poszkodowaną, którą następnie przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Ratownicy po zaopatrzeniu przewieźli osobę poszkodowaną do szpitala. Strażacy podali kilka prądów wody, również z wykorzystaniem drabin mechanicznych. Około godziny 9:00 udało się opanować pożar, który dogaszano przez kilka kolejnych godzin.

Spaleniu uległo poddasze, wraz z konstrukcją dachu. Zniszczeniu uległo też część mieszkań. Wiadomo, że część rodzin zamieszkujących dawny pałac nie będzie mogła już do niego wrócić. Dla wszystkich lokatorów zorganizowano tymczasowe schronienie w świetlicy wiejskiej. Pomoc dla pogorzelców zorganizował lokalny samorząd i dolnośląski oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który jest właścicielem zabytkowego pałacu. Ostatecznie jednak mieszkańcy budynku znaleźli schronienie u swoich bliskich lub znajomych.

Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru.

Fotografia nagłówkowa: FB/OSP Lutomia


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »