Burze nad Polską. W czwartek ponad sześćset interwencji

Polscy strażacy interweniowali wczoraj ponad sześćset razy w związku ze zdarzeniami będącymi skutkiem burz i intensywnych opadów. Najwięcej zdarzeń pochodzi z południowych regionów kraju. W jednym ze zdarzeń poszkodowany został mężczyzna. Czasowo ewakuowano też jeden obóz.

Za nami kolejny burzowy i deszczowy dzień, obfitujący również w strażackie interwencje. Jak informuje Komenda Główna PSP:

W czwartek 13 lipca 2023 roku strażacy interweniowali 613 razy w związku z usuwaniem skutków burz, które przechodziły przez teren kraju.

Wedle strażackich statystyk:

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: małopolskiego 141, śląskiego 91, łódzkiego 70, świętokrzyskiego 68, mazowieckiego 67.

Interwencje te najczęściej dotyczyły konieczności usuwania powalonych drzew blokujących szlaki komunikacyjne oraz wypompowywania wody. Odnotowano jednak kilka poważniejszych zdarzeń.

W podlubelskim Lubartowie złamana gałąź spadła na samochód, w którym znajdowała się jedna osoba. Kierującego autem przewieziono na obserwację do szpitala.

Natomiast w jednym z przedszkoli na stołecznym Ursynowie doszło do pożaru dachu na budynku przedszkola. Jeszcze przed przybyciem strażaków z najbliższej JRG nr 17 z budynku ewakuowano 26 dzieci i 5 wychowawców. Wszyscy przenieśli się do sąsiedniego budynku.

Działania PSP polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego wewnątrz poddasza budynku, oraz drugiego prądu gaśniczego z kosza drabiny z użyciem lancy gaśniczej. Równocześnie prowadzono oddymianie obiektu, z użyciem wentylatora osiowego. Po zlokalizowaniu pożaru rozpoczęto rozbiórkę części poszycia dachowego, w celu dogaszenia drewnianej konstrukcji pod spodem. Przeprowadzono pomiary temperatury przy pomocy kamery termowizyjnej. Właściciel obiektu dostarczył plandeki, którymi zabezpieczono rozebraną część dachu. Według relacji świadków przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne – relacjonuje przebieg akcji stołeczna PSP.

Wczoraj strażacy brali też udział w prewencyjnej ewakuacji uczestników obozu namiotowego w miejscowości Doły w województwie małopolskim. Czterdziestoosobowa grupa obozowiczów i opiekunów otrzymała schronienie w remizie pobliskiej OSP.

Tylko w lipcu tego roku strażacy interweniowali już 2748 razy w związku z usuwaniem skutków burz. Kolejne burze – głównie w centralnej i wschodniej Polsce spodziewane są w niedzielę i poniedziałek. Najbliższe dni to również upały, gdzie temperatura maksymalna może przekraczać 35ºC, zaś minimalna w okolicach 20ºC.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »