Cieszyn. Wybuch i pożar kamienicy. Poszukiwane osoby nie żyją
W niedzielę nad ranem strażacy z Cieszyna otrzymali informację o wybuchu i pożarze kamienicy w centrum miasta. Na miejscu okazało się, że doszło do zawalenia się trzypiętrowej kamienicy, a pod gruzami mogą znajdować się ludzie. Na miejscu obecnych było ponad trzystu strażaków PSP i OSP. Przybył również komendant główny PSP.
Cieszyn. W niedzielę (29.12) o godzinie 4:08 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Cieszynie wpłynęła informacja o wybuchu i pożarze budynku mieszkalnego przy ulicy Głębokiej w centrum Cieszyna. Gdy pierwsze zespoły ratownicze przyjechały na miejsce zdarzenia okazało się, że trzypiętrowa kamienica zawaliła się. Potwierdzono zarazem jej rozwinięty pożar. Działania ratowników, w tej fazie akcji, skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji mieszkańców przyległych kamienic, które również były zagrożone. Podjęto też działania gaśnicze w natarciu oraz w obronie sąsiednich budynków. Medycy udzielili niezbędnej pomocy trójce osób poszkodowanych. Dwie osoby przetransportowano do szpitala. Jedną osobę zaopatrzono na miejscu zdarzenia. Służby techniczne odłączyły dopływ mediów do zagrożonych obiektów.
Jak ustalono w płonącym budynku nadal mogły znajdować się osoby poszkodowane. Dlatego zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą PSP z Jastrzębia-Zdroju. Już Na miejsce przybyli również szefowie śląskiej PSP: zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski (kierujący działaniem ratowniczym), a następnie komendant wojewódzki nadbryg. Wojciech Kruczek. Jeszcze przed południem do Cieszyna przyjechał komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, który przejął kierowanie akcją.
Po zlokalizowaniu pożaru strażacy zajęli się stabilizacją ściany kamienicy przylegającej do zawalonego budynku. Przystąpili też do ręcznego odgruzowania i przeszukiwania zawalonej kamienicy. Prace na gruzowisku utrudniały pojawiające się zarzewia pożaru, a także niestabilne elementy konstrukcji zawalonego budynku.
29 grudnia 2024 roku, o godz. 04.08 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie otrzymało zgłoszenie o wybuchu i pożarze budynku mieszkalnego w centrum miasta.
Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania, potwierdzono rozwinięty pożar w zawalonym budynku III piętrowej kamienicy przy ul. Głębokiej w Cieszynie. W pierwszej fazie działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji z budynków osób (w sumie 21 osób), podaniu prądów wody w natarciu na ognisko pożaru i w obronie na sąsiednie budynki. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym specjalistyczną grupę poszukiwawczo – ratowniczą z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju z trzema psami do działań poszukiwawczych. Udzielono również pomocy trojgu poszkodowanych. Dwie osoby przetransportowano do szpitala. Trzecią osobę zaopatrzono na miejscu zdarzenia.
Z uzyskanych informacji w budynku mogły znajdować się dwie osoby. Niezwłocznie po ugaszeniu pożaru i ustabilizowaniu przy pomocy stempli ściany sąsiedniej kamienicy strażacy przystąpili do ręcznego odgruzowywania i przeszukiwania gruzowiska zawalonej kamienicy, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Działania były utrudnione ze względu na wydobywające się spod gruzów zarzewia ognia oraz niestabilne elementy konstrukcyjne. Strażaków z lokalnych jednostek i Jastrzębia-Zdroju wsparła kompania szkolna z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.
W niedzielny wieczór, po kilkunastu godzinach akcji ratownicy dotarli do ciał dwójki poszukiwanych osób. Niestety nie udało się uratować ich życia. W dalszym ciągu strażacy odgruzowywali teren. Działania te kontynuowano także w poniedziałek (30.12). Tą fazą działań dowodził st. bryg. Damian Legierski.
Przyczyny wybuchu i pożaru nie są na razie znane. Ich ustalaniem zajmuje się prokuratura i policja. Jak ustalono zniszczona kamienica należała do zasobów mieszkaniowych miasta. W budynku zameldowanych było 11 osób. Miejskie służby kryzysowe zapewniły im schronienie. Również mieszkańcy przyległych kamienic nie mogły wrócić do swoich mieszkań.
W wielogodzinną akcję zaangażowano ogółem 316 strażaków z 57 zastępów PSP i OSP. Obecny był także wojewoda śląski Marek Wójcik i pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadisnp. Roman Kuster.
zdjęcia: Michał Fielek KP PSP w Cieszynie, asp. Mateusz Kaczmarek KP PSP w Wodzisławiu Śląskim