Ćwiczenia LIWA 2021

Służby ratownicze, podmioty i formacje działające w dziedzinie bezpieczeństwa oraz jednostki samorządu terytorialnego z powiatu kwidzyńskiego wzięły udział w ćwiczeniach obronnych LIWA 2021, których głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Kwidzynie.

W pierwszym dniu ćwiczeń (13 października 2021 r.), zaplanowano między innymi działania sztabowe, w tym sprawdzenie łączności radiowej, akcję kurierską oraz działania aplikacyjne. Poza tym w budynku Urzędu Gminy w Ryjewie została przeprowadzona ćwiczebna ewakuacja, która były spowodowana informacją o podejrzeniu podłożenia materiału wybuchowego. W trakcie ewakuacji u jednej z osób doszło do złamania kończyny dolnej (akcja pozorowana). Została ona ewakuowana na zewnątrz obiektu i przekazana strażakom, którzy udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przejął ją przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego. W trakcie przeszukania obiektu policyjny pirotechnik natrafił na zamknięte drzwi do pomieszczenia, z którego wydobywał się dym. Po sprawdzeniu całego obiektu pod kątem pirotechnicznym, strażacy przystąpili do działań gaśniczych wewnątrz obiektu i obrony sąsiadującego budynku. W zadymionym pomieszczeniu zlokalizowano dwie osoby poszkodowane. Po ewakuacji udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano je zespołowi ratownictwa medycznego. Strażacy dokonali sprawdzenia wszystkich pomieszczeń, ich oddymienia i umożliwili powrót pracownikom do urzędu.

W drugim dniu (14 października 2021 r.), odbyły się ćwiczenia na terenie wokół Harcerskiej Bazy Obozowej SKAUT w Orkuszu (gmina Prabuty). Na jeziorze doszło do zderzenia łodzi, jedna z nich przewróciła się do góry dnem. Trzy osoby wpadły do wody i doznały obrażeń, zdołały przewrócić łódź i na nią powrócić. Sprawcy zdarzenia uciekli i wtargnęli na teren bazy obozowej. Dokonali napadu na konwój, a następnie zabarykadowali się w jednym z domków, który finalnie podpalili. Zadaniem strażaków było podjęcie osób poszkodowanych z łodzi dryfującej po jeziorze, ewakuowanie ich na brzeg oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na miejsce zdarzenie przybył zespół ratownictwa medycznego, który przejął opiekę nad osobami poszkodowanymi. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, którzy prowadzili czynności, zmierzające do ustalenia sprawców zdarzenia. Rozwój sytuacji podyktował użycie specjalnie uzbrojonych oddziałów, które otworzyły ogień do terrorystów, a następnie ich ujęły. Strażacy ponownie zostali wezwani na miejsce zdarzenia, tym razem do płonącego domku letniskowego.

Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia i udoskonalenia współpracy służb, podmiotów i instytucji, które kooperują podczas zdarzeń wpływających na lokalne bezpieczeństwo. Służby działające na miejscu zdarzenia miały okazję także do zapoznania się z możliwościami prowadzenia działań na terenach i w obiektach objętych ćwiczeniami.

Źródło, Foto: KP PSP Kwidzyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »