Ćwiczenia taktyczno-bojowe na terenie „Energetyka” w Rajgrodzie

12 października 2021 roku na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Energetyk” w Rajgrodzie przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno-bojowe dla wydzielonych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej z powiatów grajewskiego i monieckiego oraz służb i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, przy współpracy z kierownictwem i pracownikami ośrodka.

W scenariuszu do praktycznego rozwinięcia przyjęto kilka wariantów o różnym stopniu trudności. Pierwszy z nich zakładał wywrócenie się łodzi wiosłowej z kilkoma osobami na pokładzie oraz pożar łodzi motorowej na Jeziorze Rajgrodzkim. W wyniku tego zdarzenia 3 osoby zniknęły pod powierzchnią wody, a 2 ewakuowano na brzeg. Osoby znajdujące się pod wodą wydobyli strażacy nurkowie z Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i Mońkach, natomiast osoby ranne w stanie hipotermii przetransportowali łodziami na brzeg ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i strażacy PSP. Poszkodowani zostali przekazani zespołom ratownictwa medycznego.

Wariant drugi zakładał pożar w obiekcie hotelowym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Rajgrodzkiego. W chwili powstania pożaru w obiekcie przebywało około 100 osób. Większości z nich udało się bezpiecznie ewakuować na zewnątrz przed przybyciem służb ratowniczych, natomiast kilku osobom ogień i gęsty dym odcięły drogę ucieczki.
W obliczu zagrożenia kilka kolejnych osób wybiegło na balkony znajdujące się na I oraz II piętrze, a część weszła na dach budynku przez właz. Aby bezpiecznie ewakuować ludzi na ziemię konieczne było użycie autodrabiny mechanicznej. Pożar wewnątrz budynku ugasili strażacy z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ćwiczenia były dobrą okazją do wykorzystania agregatu pompowego dużej wydajności i rozwinięcia magistrali złożonej z odcinków węży tłocznych do przenośnego zbiornika wodnego o pojemności 13 m³. Zbiornik wodny Tanker wykorzystywany jest przez strażaków do zaopatrzenia wodnego podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

W ćwiczeniach, których głównym celem było doskonalenie technik i sposobów postępowania między służbami i podmiotami ratowniczymi na wypadek powstania pożaru w obiektach użyteczności publicznej i zdarzeń na akwenach wodnych udział wzięły następujące siły i środki: Komenda Powiatowa PSP w Grajewie, Komenda Powiatowa PSP w Mońkach, jednostki OSP z Bełdy, Ciemnoszyj, Mieczy, Rajgrodu i Rydzewa, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Komenda Powiatowa Policji w Grajewie, WOPR, strażnicy straży leśnej oraz uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie, którzy wystąpili w roli pozorantów. Wśród obserwatorów ćwiczeń obecni byli: starosta grajewski pan Waldemar Remfeld, sekretarz Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie pan Piotr Milewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród pan Jacek Konieczny i jego zastępca pan Arkadiusz Malinowski oraz komendant powiatowy PSP w Grajewie mł. bryg. Andrzej Beczko.

Zarządcy Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Energetyk” w Rajgrodzie serdecznie dziękujemy za możliwość zorganizowania i  przeprowadzenia ćwiczeń.

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie,
Zdjęcia: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, asp. Tomasz Gardocki, KP PSP w Grajewie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »