Ćwiczenia ratownicze „ICSO Chemia 2022” w Kędzierzynie-Koźlu

Uwolnienie substancji niebezpiecznej ze zbiornika magazynowego w jednym z zakładów dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej zlokalizowanym na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu – taki scenariusz założono podczas ćwiczeń ratowniczych pk. „ICSO Chemia 2022” w dniu 22 listopada 2022 roku.

Poważna awaria przemysłowa na terenie jednego z zakładów dużego ryzyka w Kędzierzynie-Koźlu, do której doszło w dniu 22 listopada 2022 roku – to scenariusz praktycznych ćwiczeń ratowniczych sprawdzających przygotowanie służb i kierownictwa zakładów przemysłowych oraz podmiotów ratowniczych i instytucji wspomagających działania podczas uwolnienia niebezpiecznej substancji ze zbiornika magazynowego.

Scenariusz ćwiczeń założył rozszczelnienie zbiornika magazynowego i wyciek substancji do tacy oraz uszkodzenie cysterny kolejowej na stacji rozładunkowej. W trakcie tego zdarzenia pięć osób zostało poszkodowanych – pracownicy zakładu przemysłowego oraz jedna osoba postronna.

Łącznie w ćwiczeniach ratowniczych zaangażowane było ponad 30 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczej Blachownia w sile około 150 strażaków, w tym:

  • Jednostka Ratownicza Blachownia.
  • Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Kędzierzyn-Koźle”.
  • Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Opole”.
  • Kompania Gaśnicza „Piast”.
  • Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 i 2 w Kędzierzynie-Koźlu.
  • Funkcjonariusze KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz KW PSP w Opolu.

Ćwiczenia ratownicze pk. „ICSO Chemia 2022” miały na celu sprawdzenie przygotowania instytucji i służb ratowniczych na wypadek powstania poważnej awarii przemysłowej na terenie zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. W ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Policja, Wydział Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, Zarządzanie Krzyzysowe Kędzierzyna-Koźla oraz Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu.

Na zakończenie kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu wraz z kierownictwem zakładu przemysłowego ICSO Chemical Production podsumowali całość działań i podziękowali wszystkim ćwiczącym za zaangażowanie i włożony wysiłek w czasie realizacji swoich zadań.

Opracowanie: kpt. Piotr Krok KP PSP Kędzierzyn-Koźle
Zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP w Opolu (1-10); KP PSP Kędzierzyn-Koźle (11-20)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »