Ćwiczenia USAR Poland GDAŃSK 2024

Na poligonie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku w dniach 11-14 czerwca 2024 r. trwają ćwiczenia ratownicze dla specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych wchodzących w skład USAR Poland. Ćwiczenia organizowane są, w ramach przygotowań do planowanej w 2025 r. recertyfikacji USAR Poland

Organizatorami ćwiczeń jest Komenda Główna PSP, Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku oraz Komenda Miejska PSP w Gdańsku.

W ćwiczeniach uczestniczy 53 ratowników ze specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych z Gdańska, Poznania, Warszawy i Łodzi. W celu oceny merytorycznej ćwiczenia są recenzowane przez obserwatorów z SGPR Jastrzębie-Zdrój, SGPR Wałbrzych i SGPR Nowy Sącz.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie przygotowania w zakresie ratowniczym, technicznym i logistycznym specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych, wchodzących w skład USAR Poland, do recertyfikacji zgodnie z wytycznymi INSARAG.

Dodatkowo podczas ćwiczeń będzie realizowane:

  • doskonalenie współpracy między specjalistycznymi grupami poszukiwawczo- ratowniczymi w ramach grupy USAR Poland i ich przygotowania do działań międzynarodowych;
  • sprawdzenie funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego podczas dużych działań ratowniczych;
  • rozwijanie umiejętności reagowania na nagłe zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia;
  • doskonalenie umiejętności organizowania ćwiczeń przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Poszczególne założenia będą przeprowadzane warsztatowo, ukierunkowane na przećwiczenie konkretnych rozwiązań, sprawdzenie możliwości sprzętu i jego doboru, określenie ewentualnych braków sprzętowych oraz wypracowanie nowych rozwiązań.

Zespół oceniający z KG PSP zweryfikuje stopień spełnienia wymagań przez USAR Poland w zakresie zabezpieczenia logistycznego i działań ratowniczych zgodnie z checklist INSARAG.

Ćwiczenia GDAŃSK 2024 stanowią jeden z elementów przygotowań do przyszłorocznej recertyfikacji. Kolejne ćwiczenia, analogiczne do powyższych, będą zorganizowane w dniach 24-27 września br. na poligonie JRG Nr 2 w KM PSP w Nowym Sączu (ćwiczyć będą „południowe” SGPR: Nowy Sącz, Jastrzębie-Zdrój, Wałbrzych). Ponadto w tym roku zostały zorganizowane ćwiczenia sztabowe dla komponentu dowódczego USAR Poland w dniach 8-12 kwietnia br. w KG PSP oraz ćwiczenia zgrywające dla przewodników psów ratowniczych w dniach 20-22 maja br. w JRG Nr 6 KM PSP w Gdańsku.

Wraz ze strażakami w ćwiczeniach uczestniczą ich czworonożni partnerzy w akcjach – psy ratownicze, których zmysł w powodzeniu akcji bywa nieoceniony!

W czwartek 13 czerwca, na poligonie JRG Nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, manewry ćwiczących obserwował zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica.

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: USAR Poland, mł. bryg. Paweł Krótki, sekc. Krzysztof Pisz, sekc. Aaron Górnowicz


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »