Ćwiczyli w tunelu POW pod Ursynowem

W środę odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem w ciągu budowanego odcinka trasy S2. Ich organizatorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Celem ćwiczenia było sprawdzenie procedur dotyczących bezpieczeństwa.

Wedle scenariusza, przejeżdżający tunelem autobus z pasażerami zapalił się. Kierowca pojazdu nie zdołał opanować pożaru, a uciekający z autobusu pasażerowie wpadli w panikę. Skutkiem tej paniki było zderzenie się trzech pojazdów, które również przejeżdżały tunelem. W zdarzeniu ucierpiało blisko 30 osób. Scenariusz zakładał ewakuację pasażerów z zadymionego, płonącego autobusu oraz działania ratunkowe w związku z katastrofą w ruchu drogowym. Ratownicy musieli również zapanować nad spanikowanymi uczestnikami pozorowanej katastrofy. Ćwiczenia miały zarówno formę praktyczną, jak również były wykonywane w formie aplikacyjnej, czyli bez fizycznego użycia sił i środków na miejscu zdarzenia.

Założeniem ćwiczeń było doskonalenie procedur ratowniczych, a także koordynacji i współdziałania zaangażowanych służb. Ćwiczenia pozwoliły też sprawdzić funkcjonowanie działających w tunelu systemów powiadamiania o zdarzeniu oraz współpracę zarządcy z mediami w zakresie informowania o zdarzeniu, jego skutkach, podjętych i planowanych działaniach oraz utrudnieniach w ruchu drogowym. Ostatnim ćwiczonym elementem było doprowadzenie tunelu do stanu umożliwiającego wznowienie ruchu.

W ćwiczeniach brali udział przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego, a także strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych stołecznej PSP, policjanci garnizonu stołecznego, organizacje społeczne współpracujące z systemem ratownictwa medycznego oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Foto: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »