OSP Szczekociny wyposażona w drona z termowizją

Strażacy z OSP w Szczekocinach w woj. śląskim zakupili nowoczesnego drona. Jego atutem – szczególnie istotnym z punktu widzenia strażaków – jest sensor termowizyjny. Koszt tego urządzenia to 15 tys. złotych. Dołożyli się do niego indywidualni sponsorzy, lokalne firmy, a także sami strażacy.

Analizując ostatnie działania ratownicze, w których brali udział, szczekocińscy druhowie uznali, że ich pracę usprawni profesjonalny dron. Powstał więc projekt zakupu takiego urządzenia, wraz z dodatkowymi akcesoriami oraz szkoleniem dla operatorów. Wybór padł model DJI Mavic 2 Enterprise Dual. Jest to nowy dron serii Mavic 2 z segmentu DJI Enterprise. Zastosowano w nim gimbal z kamerą wyposażoną w znajdujące się obok siebie sensor światła widzialnego i sensor termowizyjny. Kolejnym atutem tego drona jest możliwość stosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak głośnik, oświetlenie czy dioda ostrzegawcza.

Z uwagi na swoje możliwości dron będzie wykorzystywany przy szerokim spektrum działań Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczekocinach. Począwszy od walki z pożarami, poprzez poszukiwanie zaginionych osób, zarówno w terenie, jak i na wodzie, na przeciwdziałaniu epidemii kończąc. Co ważne z urządzenia będzie można bezpiecznie korzystać w dzień oraz w nocy.

Koszt samego drona wyniósł 15 tys. złotych. Zakup udało się sfinalizować dzięki wsparciu indywidualnych sponsorów, lokalnych przedsiębiorców, a także dzięki środkom z ekwiwalentów za wyjazdy, które strażacy przekazali na rzecz swojej OSP. Obecnie do obsługi drona przygotowują się trzej strażacy. Jeśli wszystko przebiegnie po myśli, już niebawem nowy sprzęt będzie mógł być wykorzystywany w działaniach.

Fotografia nagłówkowa: OSP Szczekociny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »